Yaparsa Hayat Kalıp Yapar

Zor İşlerin Uzmanı: “Yaparsa Hayat Kalıp Yapar”

İngiltere’den Tanzanya’ya, Cezayir’den Rusya’ya üç kıtada 35’ten fazla ülkeye ihracat yapan Hayat Kalıp, sektörde zor işlerin içinden başarıyla çıkan firma olarak tanınıyor.

Hayat Kalıp’ın başarı hikayesini Üretim Sorumlusu Yahya Kemal Asyalı’dan dinledik. Makine Tasarımı ve Konstrüksiyon Bölümü mezunu olan Asyalı 10 yıldır Hayat Kalıp’ta çalışıyor. Firma sahibi olan amcasının yönlendirmesiyle bu eğitimi tercih etmiş. Asyalı eğitiminin yanı sıra, metal işlemeyi ve kalıpçılığı Hayat Kalıp’ta öğrenmiş.

Hayat Kalıp, ekstrüzyon kalıpları üretiyor. Her türlü PVC türevleri için tasarlanan kalıplarla yaygın olarak inşaat sektöründe kullanılan pencere profili, perde rayı, süpürgelik ve borular imal ediliyor. Dünya çapında 300’den fazla üretici firma için kalıp yapıyorlar.

Yahya Kemal Asyalı, kalıp üretimindeki süreci kısaca şöyle anlatıyor: “Kalıpçılıkta ana maddemiz çelik ve alüminyumdur. Siparişle birlikte malzeme gelir, ölçülendirme yapıldıktan sonra, işlemeler ve şekillendirme yapılır. Yüzeyler işlendikten sonra tesviye bölümünde kalıbın parlatılması ve toparlanması ve en sonunda da testi yapılarak kalıp sevk edilir.”

“Kalıpçılıkta rekabet arttı”

Asyalı’ya göre rekabetin yoğun olduğu kalıpçılıkta kendi bünyesindeki kalıphanenin çok büyük avantaj olduğunu belirtiyor. Tasarımdan test aşamasına kadar her türlü işlemi kendi tesisinde yaptıklarından test aşamasında ortaya çıkabilecek kimi sorunların zaman kaybetmeden kalıbın düzeltilerek müşteriye teslim edildiğini kaydediyor.

Pendik’te faaliyet gösteren Hayat kalıp, 20 yıllık geçmişe sahip kalıpçılığın ilk firmalarından biri. Yahya Kemal Asyalı’ya göre müşterileri Hayat Kaıp’ı zorlu işlerin üstesinden gelen firma olarak tanıyor.

Asyalı, “Zor kalıpları ya da malzemesi zor olan kalıpları çoğu kalıpçı yapmak istemeyebiliyor. Örneğin polikarbonat ya da polietilen kalıbı zordur, bu durumda “Yaparsanız siz yaparsınız” diyerek kapımızı çalıyorlar. Hayat Kalıp’ın bu zor işleri başarmasındaki etken 20 yıllık deneyimidir” diyor.

3 kıtaya ihracat

Hayat Kalıp aralarında Almanya, İngiltere, Rusya, Azerbeycan, İran ve Kuzay Afrika ülkeleri dahil, 35’ten fazla ülkeye kalıp ihracatı yapıyor. Hayat Kalıp Üretim Sorumlusu Asyalı, yurtiçindeki firmaların yatırımlarını beklemeye aldığını belirterek, sektöre ilişkin bazı sorunlara da dikkat çekiyor:

“Gerek ekonomik durgunluk gerekse rekabetin çoğalması dolayısıyla yatırımcıların planlarını ertelediği bir süreçteyiz, bu yeni fabrika, yeni ürün ve yeni kalıp yaparak piyasaya çıkmak isteyenlerin kararını olumsuz etkiliyor. Şartların düzelmesini bekliyorlar. Ancak sektör büyük, uzun yıllardır çalıştığımız köklü firmalar üretmek, yeni ürünler geliştirmek zorundalar, sektör ve kalıpçılık bitmez.”

Hayat Kalıp’ta başta yüksek teknolojili tel erozyon makineleri olmak üzere işleme merkezleri, delik delme, freze ve taşlama makineleri görev yapıyor. Yahya Kemal Asyalı, teknik servis hizmeti ve sarf malzemesi tedariği sağladıkları Erkan CNC’nin taleplerini hızlı ve güvenli şekilde karşıladıklarını belirterek ekliyor: “Servis ya da sarf malzemeden dolayı tezgahlarımızın yatması bugüne kadar söz konusu olmadı.”