Vitali Klassen: Makine Değil Çözüm Satıyoruz

Erkan CNC, dünyanın önde gelen takım tezgâhları üreticilerinden Alman Heller markasının distribütörü oldu. Metal işlemede 126 yıllık köklü bir tarihe uzanan deneyimi olan Heller’in kendine özgü çalışma felsefesi ve yatay işleme merkezlerinde dünya çapında haklı bir şöhreti var. Heller’in makinelerini ve üretim çözümlerini markanın Bölge Satış Müdürü Vitali Klassen ile konuştuk.

-Geçmişe uzanan kökleri Heller’e nasıl bir değer katıyor?

126 yılı aşkın bir süredir HELLER’de bizi güçlü ve başarılı kılan şey, gelenek ve yeniliğin birleşimidir. Yüzyılı aşkın bir süredir, bugüne kadar kullandığımız takım tezgahlarının geliştirilmesi ve üretiminde zengin bir bilgi birikimi oluşturduk ve müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda teknik tecrübelerimizi arttırdık. Bu eşsiz bir kalite özelliği ve rekabet avantajıdır. Ayrıca kaliteyi etkileyen hemen hemen tüm bileşenleri kendi makinelerimizin üretiminde kullanmaktayız. Tüm uzmanlığımızı kendi fabrikamızda kullandığımız için “HELLER tarafından yapılan HELLER” adını verdiğimiz bu ilke en yüksek kaliteyi temsil etmektedir.

-Heller neyi farklı yapıyor?

Şirkete 40 yıldan fazla bir süredir başarıyla liderlik eden Hubert ve Berndt Heller kardeşler bir zamanlar şunları söyledi: “Makine satmıyoruz, üretim satıyoruz.” Bu, müşterilerimize sadece mükemmel bir ürün sunmakla kalmayıp aynı zamanda tüm süreci de yürütebileceğimiz anlamına gelir, yani müşterilerin yapısı ve gereksinimleri doğrultusunda üretim aşamalarını yönetebiliriz. Takımlama dahil makinenin tasarımından, doğru otomasyon çözümüne ve üstün hizmete kadar, müşterilerin bireysel destek ve müşteri hizmetlerini HELLER kapsamlı bir şekilde karşılayabilmektedir.

-Heller’in global gücünü nasıl ifade edersiniz; hangi ülkelerde ve hangi sektörler tarafından tercih ediliyor?

Geleneksel olarak, HELLER her zaman otomotiv endüstrisi ve dünya çapındaki tedarikçileri için güçlü bir ortak olmuştur. Amacımız bu uzun vadeli ortaklığı genişletmek olmakla birlikte, son yıllarda diğer sektörlerle sistematik olarak iş ilişkileri de kurmaktır. Günümüzde enerji mühendisliği, fason imalat, tarım ve inşaat makineleri, havacılık, takım ve kalıp imalatı ve genel makine mühendisliği sektöründeki şirketler müşterilerimiz arasındadır.

Dünya çapında beş üretim yeri ve Güney Amerika, ABD ve Avrupa’dan Çin ve Güneydoğu Asya’ya kadar çok sayıda satış ve servis iştirakiyle temsil ediliyoruz ve dünya çapında sürekli olarak yeni pazarlara ve potansiyellere başvuruyoruz.

Türkiye, küreselleşmenin zorluklarıyla karşı karşıya olan gelişmekte olan bir ülkedir. Özellikle Türk sanayisi son on yılda hızla gelişti ve şu anda yüksek teknolojinin eşiğinde. Bu nedenle, birinci sınıf makineler için yüksek bir potansiyel sağlar. Kilit endüstrilerden gelen birçok küresel pazar lideri, bir süredir Türkiye’de kendi yan kuruluşlarını ve üretim tesislerini işletmektedir. Türkiye’nin önemli ve çekici bir sanayi merkezi haline gelmeye devam edeceğine inanıyorum.

-Türkiye’nin Pazar potansiyeli hakkındaki görüşleriniz ve hedefleriniz nedir?

Bizim için pazar potansiyelinin hala tükenmiş olmaktan çok uzak olduğuna ve son yıllarda müşterilerin olumlu geliştiğini gördük. Hedefimiz yeni müşteriler kazanmak ve Türkiye için güçlü bir ortak olmaktır.

-Erkan CNC ile iş birliği hakkında neler düşünüyorsunuz?

Erkan CNC, Türk endüstrisinde muazzam bir deneyime ve geniş bir ağa sahiptir. Ayrıca, ekip çeşitli sektörlerden müşterilerin ihtiyaçları için mükemmel bir içgüdüye sahiptir. HELLER, bu gereksinimlere uyacak şekilde kişiye özel çözümler sunar. Bunun sayesinde işbirliğimizin uzun vadede oldukça verimli ve başarılı olacağına inanıyorum.

-Türk sanayicilere ve makine yatırımcılarına üretim teknolojilerinin verimliliği ve rekabet gücü bakımından neler önerirsiniz?

HELLER, müşterilerine bireysel üretim aşamaları için mümkün olan en iyi çözümü sunar. Kısa bir süre içinde müşteriler yatırımın geri dönüşünü görür çünkü makinelerimizin kullanılabilirliği ve verimliliği onlara maksimum verimlilik ve kârlılık sağlar.