Düzenli bakım kazandırıyor

Erkan CNC

Türkiye’de işletmelerin gözünden kaçan çok önemli bir konu var: Verimlilik ve önleyici bakım. Makinelerin faal durumda olması işletmeler için yeterli görülmektedir. Bu algı işletme için tehlikelidir. Örneğin sadece yüzde 10 oranında verimsiz çalışan bir makine, yılda bir ay yatıyor demektir.

Kullanıcılar, makineler arızalandığı zaman en hızlı şekilde çalışır hale gelmesini isterler. Bir teknik servisin öncelikli görevi de bu isteğin hızla yerine getirilmesidir. Erkan CNC, teknik servisin görevini etkin şekilde yapabilmesi için yoğun çaba sarfetmekte. Sürekli eğitimin yanı sıra, teknik donanımımız her zaman güncel ve en gelişmiş ekipmanları çalışmalarımıza dahil ediyoruz.

Türkiye’de işletmelerin gözünden kaçan çok önemli bir konu var: Verimlilik ve önleyici bakım. Makinelerin faal durumda olması işletmeler için yeterli görülmektedir. Bu algı işletme için tehlikelidir. Örneğin iyimser bir rakamla sadece yüzde 10 oranında verimsiz çalışan bir makine, yılda bir ay yatıyor demektir. Hatta durmakla da kalmaz, durduğu yerde işletmeye masraf çıkarır. Bir başka problem ise düzenli yapılmayan bakımlar dolayısıyla beklenmeyen duraklamalardır.

Verimlilik analizi şart

Oysa verimlilik analizi yaparak istenmeyen duraklamalar, masraf ve iş kayıplarının önüne geçmek mümkün. Verimlilik analizi doğrultusunda önleyici bakım hizmetlerinin alınmasıyla hem tezgahlar tam kapasitede çalışacak, hem de beklenmeyen arızaların yol açtığı zaman kayıpları yaşanmayacaktır.

Teknik servis olarak rutin faaliyetlerimizin dışında, müşterilerimiz için verimlilik analizi yaparak verdiğimiz önleyici bakım hizmetlerini çok önemsiyoruz. Burada amacımız işletmenin duraklamaksızın en verimli şekilde çalışmasıdır. Böylece makineleri sürekli kontrol edip ihtiyaçlarını gideriyor ve verimli çalışmalarını sağlıyoruz. Bakım anlaşmalarının bir yararı da yedek parça ve malzemelerin bakım paketine özel indirimli temin edilmesidir.

Orijinal parça pahalı mı?

Genel olarak orijinal parçanın pahalı olduğu kanısı yaygındır. Oysa orijinal parçalar makinede daha verimli çalışmasını sağlamakta ve duraklamaları azaltmakta. Bu da işletmeye kazanç olarak yansımakta.

Verimlilk analizi-önleyici bakım nedir?

Makineler test edilip, katalog değerlerinde çalışıp çalışmadığı belirlenir. Mekanik hasssiyatleri hakkında lazer ve bulbar testleri yapılır. Verimliliği üst düzeye çıkarmak için gerekli düzenlemeler yapılır. Bakım anlaşmalarında işveren adına makineler takip edilerek gerekli müdahaleler zamanında yapılır.

Özkan Fedai Cenkeri
Erkan CNC  Teknik Servis Müdürü