KALİTELİ ÜRETİM İÇİN YÜKSEK TEKNOLOJİLİ TEZGÂH ŞART

“Teknolojinin önemi büyük, günümüzde Türkiye’de sanayi giderek gelişiyor. Uluslararası piyasalara hizmet vermek ve rekabet edebilmek için yüksek teknolojili tezgahlara ihtiyaç var.”

– Fanuc tel erozyon makineleri tercih etmenizin nedenleri nelerdir?

Günümüz şartlarında firmaların önceliği maliyet. Fanuc zamandan büyük tasarruf sağlıyor, bunun yanında hassasiyet ve hızlı çözüm sağlıyor. 17 yıldır buradayım, Fanuc kullanıyorum, şu anda Fanuc’un en yeni teknolojili tezgahını kullanıyoruz. Neden en son teknoloji, çünkü ihracat yapan bir firmayız, siparişlere en son teknolojiyi kullanarak daha hızlı cevap verebiliriz. Sadece tel erozyon bölümünde değil tüm fabrika genelinde en son teknolojiyi kullanıyoruz.

Tel erozyon bölümü, fabrikamızın beyni, yapılan parçaların kalıpları buradan çıkıyor, yüksek hassasiyet, hız ve düşük maliyet koşullarını sağladığından dolayı Fanuc’u tercih ettik. Ayrıca, operatörler çok çabuk makineye adapte olabiliyor, çok pratik tezgahlar, kullanımı çok kolay. Bir arkadaşımız gelsin 1 hafta eğitim alsın, rahatlıkla tezgâhı kullanabilir. Yedek parça ve servis kolaylığı var, arızlara çok çabuk müdahale edilebiliyor, servis olarak bir şikayetimiz yok, tercih etmemizin nedenleri bunlar.

-Fanuc’larda ne tür ürünleri üretiyorsunuz?

Bu makinede ürün yelpazemiz çok çeşitli, yurtdışına ihraç ettiğimiz ürünler çok hassas, 5 bine yakın ürünümüz var ve bütün parçalar bu tezgâhlardan çıkıyor, çok hassas parçalarımız var, örneğim otomotiv yan sanayinde amortisör pulları yapıyoruz, belli başlı otomobil markalarının kullandığı ürünler bunlar. Gerek soğutucu kompresörleri gerekse büyük hava kompresörleri olsun, parçalarını yapıyoruz, onlar da dünyanın başlıca ülkelerine ihraç ediliyor, ABD başta olmak üzere 20 ülkeye ihraç ediyoruz.

-Erkan CNC ile çalışmaktan memnun musunuz?

Erkan CNC ile yıllardır çalışıyoruz, özellikle sarf malzemede bizim 1 numaralı tedarikçi firmamız. Burada hızlı bir üretim sürecimiz var, zamanlama önemli, talep ettiğimiz parçaların hemen yüzde doksanı tedarik ediliyor, herhangi bir sıkıntımız yok.

Kaliteli ürün çıkarmamız için kaliteli sarf malzeme kullanıyoruz, Erkan CNC’yi tercih etmemizde kaliteli ürün sunuyor olması rol oynuyor. Tezgahlarda kullandığımız tel kaliteli olmak zorunda, kaliteli malzemeden kaliteli iş çıkar. Tel özellikle önemli, kaliteli tel getirdiği için tercih ediyoruz, filtre, elektrot gibi malzemeleri de alıyoruz.

-Sarf malzeme tedariğinin imalattaki rolünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tabi örneğin tel bize gelmediği zaman muadil teller kullanyoruz ama kalite düşüyor, telde özellikle hassas ve dikkatli davranıyoruz, piyasada çok çeşitli tel var, ama kaiteli tel kullanmak zorundayız. Kaliteli tel pahalı, genelde bizim gibi pirinç bakır tel genelde piyasada tercih edilmez, yurtdışına çalıştığımız için hassas iş üretmemiz gerekir.

-Tecrübeli bir usta olarak personel eğitimi hakkındaki görüşleriniz nedir?

Mesleki eğitim Türkiye’de sıkıntılı, kurumlarımız var ama tel erozyon bölümü yok, makineci, kalıpçı bulabilirsiniz ama tel erozyoncu bulamazsınız. Yetişmiş eleman az, kısa dönemli tezgâh eğitimiyle 2-3 ay alınan eğitimle tel erozyoncu olunmaz, birikim lazım, alt yapısı dolu olmalı. Kalıpçılık sektörünün geleceği tel erozyon, okullarda bölüm var ama tezgâh yok. Meslek lisesi mezunu kalıpçı ararsanız bulamazsınız bu meslek tercih edilmiyor. Gençler farklı mesleklere yöneliyor, o mesleği okuyor ama yapmıyor, başka mesleğe gidiyor, günümüz şartları da bunu teşvik etmiyor, ülke genelinde yaygın değil bu meslek. Ülke kalkınmasında bu husus çok önemli. Firma tezgâh alacak ama makineyi çalıştıracak adam bulabilir miyim endişesi taşıyor, bu sıkıntıyı nasıl aşarız, herkes kafa yormalı. Gençleri yetiştirirsek bu sorun ortadan kalkar, ülkeye katma değer sağlarız.

Valfsan 1983’de 1 presle kurulmuş. Teknolojiyi takip ederek gelişip büyümüş. Yurt dışı pazarlara açılmışlar. 10 kişiyle başladı, şimdi 400 çalışanı var, ürün çeşitliliği ve kalitesi artarak gelişti, mühendislik arge bölümünde 15 kişi çalışıyor. EDM, freze, kalıp, pres otomasyon gibi imalatın bütün bölümleri var, müşterinin bütün taleplerine cevap veriyor.