Lazer Desen İşlemede Dünyayla Rekabet Ediyor.

Teknik Form Başarı Öyküsü

TEKNİKFORM KEMAL AYDIN
LAZER DESEN İŞLEMEDE DÜNYA DEVLERİNE MEYDAN OKUYOR

İkitelli OSB’de faaliyetini sürdüren Teknik Form, küçük bir işletmenin yüksek teknolojiyi tercih ederek, iş fırsatlarını nasıl avantaja dönüştürdüğüne dair çarpıcı bir örnek. Teknik Form’un kurucusu Kemal Aydın, başarı öyküsünü anlattı.

Neden lazer teknolojisini tercih ettiniz?

Ben desen ustasıyım. Mesleği Cağaloğlu’nda, Babıali’nin son klişe ustası Artin Boyacıyan’dan öğrendim. Lisedeyken yaz tatillerinde onun atölyesinde çalıştım. Pak-Ar klişe atölyesi bu mesleğin kilometre taşlarındadır. Artin Usta’nın yaşam öyküsü de oldukça hazindir. Bugünkü son teknoloji lazer desenleme işimizin nedeni benim desen ustası olmamdır.

Desenleme, o zamanlar tamamen el işçiliğiyle, asit indirme tekniğiyle yapılırdı. Teknik ve sanatsal olanakları yeterli değildi. GF’in lazer makinesiyle her şey tamamen dijitale döndü. Her işi, her deseni kalıpla uyumlu olarak net ve düzgün elde edebiliyorsunuz. Manuelde yapılamayacak işler yapabiliyoruz, üç boyutlu desenler çalışabiliyoruz. Aynı zamanda çok hızlı sonuç alabiliyoruz. Biz de memnunuz, müşteri de. O yüzden doğru bir yatırım yapmışız.

Teknik Form’u nasıl kurdunuz?

Firmamızı 1994 yılında kurduk, kurulduğumuzda tamamen el işçiliğle kalıplara desen çalışmaktaydık. O günden beri üretim çizgimizi değiştirmedik. Zamanla işlerimiz yoğunlaştı, teknoloji de gelişince lazer makinesi almaya karar verdik. 2014’te ilk makinemizi GF AgieCharmilles Laser 1200 makinemizi aldık. Başlarda alışmakta zorlandık biraz ama zamanla işimize çok büyük katkısı oldu. Bu makineyle iyi bir desen kartelası yaptık, müşteri deseni görüp, dokunabiliyor ve tercihini ona göre yapabiliyor. Diğer yandan işe standart getirmesi bakımından da büyük bir artısı var. Her zaman aynı kalite işi elde edebiliyoruz.

Teknik Form’da şimdilik 10 kişi çalışıyor. Meslekte yetişmiş kalifiye eleman bulmak hayli zor. Bu yüzden çalışanlarımızı kendimiz yetiştiriyor ve elde tutmaya çalışıyoruz. Bu makineyle fason imalat yapan tek firmayız. Diğer firmalarda bu makine yok. İşlerimizin artması üzerine yeni bir makine daha sipariş verdik, yakında o da üretim hattımızda yer alacak.

Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Ağırlıklı olarak otomotiv, beyaz eşya, mutfak eşyaları, küçük el aletleri ve kuyumculuk sektörüne çalışıyoruz. Bununla birlikte her türlü kalıbın lazer desen ve markalama işlerini yapıyoruz.

Başarınızın sırrı nedir?

İşimizi severek yapıyoruz ve yaptığımız işin arkasında duruyoruz. Piyasada merdiven altı dediğimiz, kuralsız ve standartları olmayan işler yapılıyor. Bu da müşteriyi tatmin etmiyor. Kendi bünyemizde grafik tasarım bölümümüz var, işler hızlı yürüyor. Mevcut olamayan farklı desenleri uygulayabiliyoruz. Bu makineden piyasada alan yok, alanlar da kendi işlerini yapan çok büyük firmalar, fason çalışmıyorlar.

DÜNYA DEVİ FİRMALARLA REKABETE HAZIRLANIYOR

Yeni makine yatırımınızı yaptınız, hedeflerinizden bahseder misiniz?

Şu an biz dahil yerli desen firmalarının hiçbiri otomotive çalışamıyor. Biz yerli desen firmalarının en büyüğü olmamıza rağmen hiçbir şekilde otomotive çalışamıyoruz. Çünkü işler Avrupa’da bitiyor, orada akredite oluyor, bize gelene kadar iş bitmiş oluyor. Yeni makinelerle bu fırsatları kullanmak istiyoruz. Pek çok alanda olduğu gibi yerli firma olarak neden otomotiv sektörüne de hizmet vermeyelim? Yerli otomobil TOGG bile işlerini Avrupa’ya verdi, çok uğraştık, olmadı. Bu haliyle yerli firma olarak Dünyanın devlerine kafa tutuyoruz. Şu an Türkiye’de faaliyet gösteren küresel lazer firmaları var, Dünya’da 47 fabrikası olan var, bu firmalarla rekabet edeceğiz, kararlıyız.

GF AgieCarmilles Lazer makinemizden oldukça memnunuz, o yüzden bir tane daha sipariş verdik ve kapasitemizi artırıyoruz. Ayrıca teknik servis hizmetleri için Erkan CNC’den de memnuniyetimiz üst düzeyde.