Sergio Aranzeta: Ona, En Çevreci EDM Markası

SERGIO RUIZ DE LARREA ARANZETA
ONA EDM KENDİ TEKNOLOJİLERİNİ ÜRETEN İNOVATİF BİR MARKA

Ürettiği EDM makineleri ve geliştirdiği teknolojilerle dikkat çekici şöhrete sahip İspanyol ONA şirketinin yöneticilerinden Sergio Ruiz de Larrea Aranzeta ile Türkiye hedeflerini konuştuk.

-Ona tel erozyon ve dalma erozyon makineleri bir süredir Erkan CNC ile Türk sanayicilerinin hizmetine sunuluyor; bu iş birliği hakkında neler düşünüyorsunuz?

Türkiye’de birlikteliğimizden memnunuz. Öncelikle Erkan CNC satış, servis ve uygulama tecrübesi yüksek olan bir firma. Özellikle EDM konusuna odaklı ve bu konuda oldukça deneyimli. Bu bizim için de önemli bir husus, çünkü Ona‘nın temel teknolojisi de EDM.

İkincisi Erkan CNC Ona ile aynı perspektif ve hedeflere sahip. Müşteri odaklılık, showroom’da makine bulundurmak, müşteri için uygulamalar yapmak ve esnek çözüm anlayışı bizim felsefemizi yansıtıyor. Diğer yandan, bizim en güçlü olduğumuz yanımız büyük makineler ve Erkan CNC ile bu konuda bakış açımız çakışıyor.

Bir başka husus da Erkan CNC’nin EDM sarf malzeme alanındaki başarısı, müşteri etkileşimi açısından güçlü bir potansiyel ortaya koymakta. Birbiriyle bağıntılı olan bu pozisyonlar iş birliğimizi güçlendirmekte.

-Üretim potansiyeli açısından Türkiye dışardan nasıl görünüyor?

Türkiye, Avrupa’da Almanya ve İtalya’dan sonra en çok EDM makinesine sahip ülke. Bu sayılar aynı zamanda yüksek bir pazar potansiyelini ortaya koymakta. Ona özellikle otomotiv, savunma ve havacılık sektörlerine odaklanan bir marka ve bu sektörlerde oldukça fazla müşterimiz var. Bu müşterilerimizin bir kısmı aynı zamanda Türkiye’de üretim yapmakta. Bu yüzden Türkiye’de özel koşullarla ve özel fiyatlarla teklifler oluşturmak istiyoruz.

-İnovasyon ve rekabet açısından global planlarınızdan söz eder misiniz?

Ona çalışanlarının yüzde 20’si ARGE bölümünde görev yapıyor. Yıllık bütçemizin yine yüzde 20’si ARGE’ye harcanıyor. Bu rakamlar Ona’nın teknoloji araştırma ve geliştirme konusuna ne denli önem verdiğini gösteriyor.

Ona kendi teknolojilerini, jeneratör, filtre ve reçine sistemlerini geliştirerek verimliliğin artırılmasında her yıl düzenli olarak çalışmalar yürütmektedir. Örneğin bu yıl çıkardığımız yeni kontrol ünitemiz Neo ile dalma erozyon sektöründe zirveye yerleşeceğimize inanıyorum. Ürün ve teknoloji geliştirme konusundaki önemli bir husus ise dışardan tedarikçilerle çalışmıyor, teknolojilerimizi kendimiz üretiyoruz.

ONA EDM EN ÇEVRECİ MAKİNE

Yeşil imalat konusuna değinecek olursak şunu gururla söylemek isterim: Ona EDM makineleri yeşil imalat konusunda dünyanın en çevreci makineleridir. Patentli ürünümüz olan Ecological filtre, değiştirmeye ihtiyaç olmadan ömür boyu kullanım imkânı sağlamaktadır. Kâğıt filtre atığı çıkartmayan bu filtre sistemi müşterilerimizin filtre maliyetlerini de düşürmektedir.

YENİ TEKNOLOJİLERE ODAKLANDIK

Ona’nın orta vadedeki hedefleri yeni teknolojiler ve çözümler olacaktır. Bütçemizin yaklaşık yüzde 40 kadarını özel projelere ayırdık. Yeni teknolojilere yatırım yapmaya devam ediyoruz. Bu anlayışla Amerika merkezli enjektör memeleri delen otomasyonlu bir delik delme sistemi üreten firmanın yüzde 30’unu satın aldık.

Özel projeler sadece büyük makineler değil, anahtar teslimi projeler, otomasyon, özel uygulamalar ve teknolojik çözümlerden oluşmakta. Bu doğrultuda müşterilerimizin ihtiyaç duyabilecekleri yazılımlara da destek vermekteyiz.