Başarı Öyküsü: TÜRKER CONTA

Kimya Mühendisi Şenol Türker, Dudullu’da babasından devraldığı torna atölyesini kısa zamanda modern bir imalathaneye dönüştürdü.

Tornacı Yusuf Usta’nın hayali oğlunun okuyarak büyük bir şirkette mühendis olarak çalışmasıydı. Bu hayali gerçekleşti de. Ancak kader oğlu Şenol Türker’i baba mesleğinden koparamadı; o şimdi babasının 1976’da başladığı tornacılık mesleğini devraldı ve el frezelerinin kullanıldığı küçük bir dükkândan ihracatı hedefleyen büyük bir firma olma yolunda hızla ilerliyor.

Gönlünü sanayiye kaptıran genç girişimci Şenol Türker, kimya mühendisliği okuduktan sonra bir süre mesleğini yapmayı denemiş. Aslında kimyayı seviyor ve mesleğini sürdürmek istiyordu. Ancak gerek hayalleri gerekse çalışma koşulları onu, yüksek öğrenimini gördüğü bu meslekten alıkoymuş.

O da baba mesleği tornacılığa yönelmiş. Şenol Türker tornacılıktaki ilk zamanlarını şöyle anlatıyor: “Üç yıl önce babamın firmasında işe başladığımda işler iyi gitmiyordu, teknoloji ve işgücü kalitesi çok düşük, ekonomik şartlar zorluydu. Türker Conta piyasanın çok gerisinde kalmıştı. Kolları sıvayıp işe koyuldum. Hem ters giden şeyleri düzeltmeye hem de mesleği öğrenmeye çalışıyordum. İlk aşamada bir tel erozyon makinesi bir de CNC işleme merkezi aldım. Teknolojik olarak çağı yakalamak zorundaydık. Sıkıntılar yaşadık, bir yandan müşteri taleplerine cevap vermeye çalışırken bir yandan da makineleri kullanmayı öğreniyorduk. Ancak gece gündüz çalışarak bu sorunlarla baş etmeyi öğrendik.”

Türker Conta yeni teknolojileri öğrenmeye çalışırken, Yusuf Usta’nın 40 yıllık tecrübeleri de firmaya ışık tutuyordu. Conta ve conta kalıpları üretiminde kendine özgü avantajları vardı. Kendi kalıplarını kendisi üretmekteydi. Kendi kalıphanesi olduğundan sipariş taleplerine hızla cevap verebilmesi sayesinde kısa sürede gelişti.

Hızlı ve maksimum kalitede iş

Türker Conta, otomobil yedek parça ürünlerinden conta, silindir kapak contası, egzos manifold contası ve değişik ebatlarda segman ve pul üretiyor. Kalıplarını kendileri yapıyor, ayrıca contacılara fason kalıp üretimi de yapıyor.

Türker Conta’nın üretim hattında bugün yeni teknoloji ürünü makineler var. Bunlardan biri de Microcut işleme merkezi. Şenol Türker makineden memnun olduklarını söylüyor. Microcut işleme merkezinde form kalıpları yapıyor, kalıp setleri hazırlıyor ve kolon yerleri açıyorlar. Tel erozyon işlerini bu sayede hafiflettiklerini belirtiyor. Teknoloji ve işgücü yatırımının meyvelerini kısa sürede ürün kalitesi ve imalat hızı olarak aldıklarına değinen Türker, hedeflerini şöyle dile getiriyor:

“Ben işin başına geçtikten sonra çok ilerleme kaydettik. Ancak henüz başarı hikayesi yazdık diyemeyiz, daha çok yolumuz var. Conta pazarında rekabet çok yoğun. İyi fiyat, iş hızı, teknoloji, hammadde bakımından güçlü olmak zorundasınız. Piyasa taleplerini hızlı, kaliteli ve uygun fiyatla karşılamak önemli. Bu açıdan işgücü ve teknoloji yatırımımız devam edecek. İç piyasanın yanında yurt dışı pazarları hedefliyoruz. Türker Conta Ailesi olarak bizim farkımız müşterilerimizin ihtiyaçlarına en hızlı şekilde ve en yüksek kalitede üretimle cevap vermek. Samimi ve gerçekçi tavrımız dolayısıyla müşterilerimizin güvenini kazandık ve bu anlayışla yolumuza devam edeceğiz.”