Protech CNC Microcut ile Büyüyor

PROTECH CNC MICROCUT İLE BÜYÜYOR

Serkan Saykal ve Ümit Ergül meslek lisesinden iki arkadaş. Kalıpçılık alanında on yıl süren çıraklık ve ustalık döneminin ardından, “Artık tamam, vakit geldi” diyerek kendi işlerinin kurma kararı aldılar. Küçük işletme olarak fason kalıp imalatına başlayan Protech CNC, kısa sürede üretim kapasitesini ikiye katladı.

Serkan Saykal, başarıya uzanan yolculuklarını şöyle anlatıyor:

“Mesleğe stajyer olarak adım attığımızda tesadüfen hep kalıpçılık firmalarında çalıştık. CNC, tel erozyon, taşlama yani makineleşme hep bize cazip geldi. On yıl boyunca çalıştığımız firmalarda öğrendik, kendimizi geliştirdik, beğenilen işler yaptık. Sonrasında “kendi işimizi kurabiliriz, hazırız” diye cesaretlendik. Asıl ustalık bu noktaya fikren gelebilmek, kendi işinizi yaptığınızda başarıyı yakalayabilirsiniz. Hazır olunca da işletmemizi açtık.”

Fason imalattan ARGE projelerine

Protech CNC, 2021’de İMES’te faaliyetine başladıktan sonra atölye küçük geldiği için Sancaktepe Ağsan Sanayi Sitesi’nde daha büyük bir yere taşındı. İşi kurduklarında satın aldıkları Microcut M1050 işleme merkeziyle büyüyen atölye, bir süre sonra ikinci işleme merkezini satın alarak üretim kapasitesini iki katına çıkardı.

Genç girişimciler Serkan ve Ümit, makine başına geçerek bizzat üretimde çalışıyorlar. Kaynaklarını verimli kullanarak yatırımlarını gerçekleştirmeyi hedefleyen işletme yavaş ama emin adımlarla büyümeyi tercih ediyor.

Protech CNC, plastik ve metal enjeksiyon, otomotiv sektöründe yan sanayi parça kalıplarının fason imalatını yapmakta. Mekân ve teknoloji altyapısı ihtiyaçlarını yeterli hale getirdikten sonra, kendi projelerine geliştirmeye geldi sıra. İki ortak, asıl uzmanlık alanlarının plastik enjeksiyon kalıpları olduğunu kaydediyor ve ev gereçleri kategorisinde birkaç ARGE projesi üzerinde çalıştıklarını ekliyor.

Bu fiyata alınabilecek en iyi makine

Ümit Ergül, yaptıkları araştırmada Microcut M serisi işleme merkezinin diğer markalara göre, özellik ve fiyat olarak daha makul buldukları için tercih ettiklerini söylüyor ve ekliyor: “Bu fiyata alabileceğimiz en iyi makine Microcut.”

Microcut’ın piyasa tezgâhlarının üzerinde olduğunu söyleyen Serkan Saykal’ın Microcut hakkındaki görüşleriyse şöyle:

“Piyasada daha uygun fiyatlı makineler var, ama güvenilirlikte tereddütlerimiz oldu, cebimizi yakacak ucuz üründen kaçarak Microcut’ı tercih ettik. İlk makinemizi 1,5 yıl kullandık, hiçbir sorun yaşamadık, bu sebeple ikinci makine tercihimiz de Microcut oldu.