Havacılık ve otomotiv endüstrileri için yüksek hızlı kalıpçılık çözümü

DIAMOND, yüksek hızda kalıp işleme ve havacılık işleri için 3 veya 5 eksenli gantry tip işleme merkezidir. Monoblok yapıya sahiptir, sadece gantry hareketlidir, iş parçası sabittir. Makine “Linear” 3 eksen linear motorlu olarak üretilmiştir, döner eksenler için tork motoru kullanılmıştır.

Felsefe ve tasarım teknolojisi

DIAMOND makinesinin tasarlanmasında, “iş parçasının sabit bir konumda tutulduğu” temel alındığından dolayı kafes yapısı konsept tasarımı üzerine çalışmalar yapılmıştır.

Bu bilinen hareketli kütlelere göre daima maksimum hız ve sabit doğruluk sağlar.

iş parçası ağırlığı = değişken kütle
Hareketli eksenler = sabit kütle

Uluslarası patentler:

 1. X-Y-Z eksenleri linear motor
 2. A-C eksenleri tork motor
 3. Burulma sabitleyici ile Y’de üçüncü kızak PATENTLİ
 4. Makinenin yapısı tamamen izole ve termo stabilize PATENTLİ
 5. Gantry tamamen izole ve termo stabilize
 6. RAM tamamen izole ve termo stabilize PATENT beklemede

Termostatik sistem

XS, Diamond gibi modellerde 10 yılı aşkın termal stabilizasyon ve termostatik deneyimlere dayanarak makine gövdelerindeki yapısal geometri, stabilite ve sabit doğruluk üzerindeki avantajları kullanarak Diamond 30 da termal stabilitesine ulaştığımız ortam sıcaklığındaki değişiklikler ile makinenin doğruluğunu garanti etmek için ram soğutması için yeni bir sistem (onaylanmış patent) ile birlikte sunulmuştur.

Makine tasarımı

Makine için tüm yapısal bileşenlerin tasarım süreci, daha iyi hız performansları ve en iyi doğrulukları elde etmek için yapısal analiz (FEM), statik analiz ve dinamik analiz için en gelişmiş ve güçlü yazılım ile gerçekleştirilmiştir (işleme sürelerini azaltmak için). Araştırma aşamasında, teknolojik bölümlerimiz, havacılık endüstrisinde ve yarış otomobili endüstrisinde geliştirilen en gelişmiş teknolojileri kullanarak temel malzemeler ve bileşenler (mekanik, elektronik ve yazılım) üzerinde özel çabalar sarf edilmiştir. Teknolojik parametreler, daha yüksek hızlar ve daha yüksek dinamik doğruluk elde etmek için daha az ağırlık ve daha fazla sertlikli (dökme demir yerine çelik) yapıların tasarlanması ve geliştirilmesi gerektiğini belirlemektedir.

Büyük çalışma alanı; küçük makine boyutları 

39 Tonluk monoblok gövde

İntegral KUTU yapısı

TABLA

Gövde yapısının ayrılmaz bir parçasıdır ve yüzeyde işlenecek çeşitli parçaları sıkıştırmak için kullanılan T slotlar vardır. H7 sınıfındaki N ° 2 T yuvası, hassas kelepçelere izin verir Tabanların sertliği ve yüksek kalınlığı sayesinde, yük kapasitesi 25.000 kg’dır.

KAFA TAŞIYICI KIZAKLAR

Kaynakları (MAGNAFLUX) doğru manyeto-statik kontrolü ile kaynaklanmış ve uygun şekilde sabitlenmiş çelikten yapılmıştır. Kızağın iki ucunda, daha önce tarif edildiği gibi ana yapı boyunca hareketine yönelik taşıyıcılar bulunmaktadır.

Kafa taşıyıcının ön tarafında, kızağı ve freze kafasını destekleyen ram’in doğru hareketi için kılavuz raylar bulunmaktadır.

RAM TAŞIMA ÜNİTESİ

Ram taşıma ünitesi de (MAGNAFLUX) doğru manyeto-statik kontrolü ile usulüne uygun nervürlü ve uygun şekilde sabitlenmiş kaynaklı çelikten imal edilmiştir. Üzerinde kayma hareketi için öndeki arabalara ve freze kafasını destekleyen hareketlerine sahiptir.

RAM

Freze kafasını destekleyen ram, dikey hareketi lineer motorlarla gerçekleştiriyor. Kaynakların doğru manyetostatik kontrolü (MAGNAFLUX) ile usulüne uygun olarak sabitleştirilmiş kaynaklı çelikten yapılır. Maksimum sertliği sağlamak için çift duvar yapısına sahiptir. Ram alt tarafından freze kafasına cıvata ile sabitlenmiştir.

 • Tam 5 eksen TOE kafaları ve kafa TW
 • Kafa TOE 41 T 12-15000 rpm HSK100A / 16000 rpm HSK 63A
 • Freze ve torna mili
 • ATC 24 – 120
 • Çatı
 • Duman aspirasyon sistemi
 • İş mili içten su verme (CTS) 30 – 50 bar
 • Lazer takım ölçme
 • İş parçası probu
 • Uzaktan el çarkı
 • Kablosuz uzaktan el çarkı
 • Palet otomasyon sistemleri

Video

Teknik Bilgiler
Orthogonal kafa mod. TOE 41T

HareketlerXmm3000 (+330)
Ymm2600 (+330)
Zmm1200 (1400 opsiyon)
Tabla Ölçülerimm2800 x 3100
T slotmm22
T slotlar arası mesafemm200
Tabla Yükleme kapasitesikg25000
Kolonlar arası mesafemm3400
İş mili Tabla arası mesafemm1490 (TOE 29T)
İlerlemeX-Y-Z eksenlerim/1’0 / 60
C ekseni dönme (indexing)Deg.± 370
Fren TorkuC ekseniNm5000
A-ekseni dönme (indexing)Deg.± 105
Fren TorkoA ekseniNm4300
A-ekseni pivot uzunluğuMm340
İş mili koniğiHSK63A
İş mili deviriRpm20.000
İş mili gücükW37
İş mili torkuNm115
Sabit güçte devir aralığıRpm3000 ¸ 20000
Sabit torkda devir aralığıRpm0 ¸ 3000