ONA EDM İHRACAT MÜDÜRÜ INAKI ANSORENA TÜRK SANAYİSİNDEN UMUTLUYUM

EDM alanında 65 yıllık bir geçmişe sahip İspanyol markası Ona, küresel pazarlarda yer edinmiş dünyanın önde gelen üreticilerinden. İhracat Müdürü Inaki Anserona’ya Ona makinelerin özellikleriyle Türkiye hedeflerini sorduk.

-Marka kültürü bakımından Ona’nın farklı özelliklerinden söz eder misiniz?

Öncelikle Ona, patentleri kendine ait teknolojilere sahip, 65 yıllık bir tecrübesi olan bir firma. Kendi kendini temizleyen, filtreleme sistemine sahip makinemiz var. Hem çevreye duyarlı, çevreyi kirletmeyen ve hem de filtre sarfiyatı yapmadığı için kullanıcısına tasarruf ettiren bir makine. Bundan dolayı Avrupa Çevre Ödülü’ne layık görülmüş.

Ona’nın dünya pazarlarındaki yeri nedir?

Bugün dünyanın pek çok ülkesinde çalışan makinelerimiz var. Portekiz kalıp sektörü bakımından çok gelişmiş bir ülke, örneğin burada bir firmada tam 56 makinemiz var.  Ona makineler ABD, İtalya, Fransa, Rusya, Ukrayna, Çin gibi ülkelerde başarıyla üretim hatlarında yerini alıyor. Biz sadece EDM alanına odaklandık, diğer firmalar hem EDM hem işleme merkezi vb üretimi yaptığından bizim kadar tek bir dalda uzmanlaşmış olamaz diye düşünüyoruz. Bu açıdan teknolojimiz üst düzeyde, en ince hesaplarla üretimimizi geliştiriyoruz mekanik ve kalite olarak rakiplerimizden üstün olduğumuzu düşünüyorum. Dünyanın pek çok ülkesinde showroom’umuz var, ama sadece Bilbao’da üretim yapıyoruz.

65 yıldır EDM makineleri üretimi yapıyoruz, iyi makine yapmasak şirketimiz gelişerek bugüne gelemezdi.

-Ona makinelerin tercih edilmesinde etmenler nelerdir?

Diğer makinelerle karşılaştırıldığında Ona daha tecrübeli ve esnek üretim çözümleri sunmakta. Büyük ve küçük her ölçüde makine yapabiliyor, müşterinin her türlü uygulama sorunlarına cevap veriyoruz. Ona’da toplam personelin yüzde25’i arge alanında çalışır. İyi yetişmiş mühendislerimiz var, test kesimleri yapabiliyor ve iyi eğitim veriyoruz. CNC kontrol ünitemizi kendimiz geliştirdik ve diğerlerine göre daha kolay kullanılan bir kontrol ünitemiz var. Her şeyi kendimiz yaptığımızdan teknolojiye hakimiz ve müşterilerimize hızlı ve kolay servis verebiliyoruz. Tabii bunların yanında fiyat avantajımız olduğunu da eklemeliyim.

Bildiğiniz gibi bu işte servis çok önemli, dünyada birçok ülkedeki çalışan makinelerimize uzaktan bağlanarak servis verebiliyoruz. Bu da Ona’nın tercih edilmesinde önemli faktörlerden biri.

-Türkiye’de yeni bir başlangıç yaptınız, neler bekliyorsunuz?

Evet, bu yıl Erkan CNC ile çalışmaya başladık, daha önce pazara yeterince odaklanamadığımızı düşünüyorum. Türkiye özellikle kalıp endüstrisinde ve savunma sanayisinde oldukça iddialı, dünyanın belli başlı imalatçılarıyla yarışacak seviyede firmalar var. Bu açıdan önü açık bir ülke. Ekonomik durgunluk dönemi yaşanıyorsa da geçici olduğunu düşünüyorum, Türkiye sanayisinden umutluyum.