TOHRU SHIMIZU: OKI TÜRKİYE’Yİ DAĞITIM MERKEZİ YAPACAK

OKI Avrupa Satış Müdürü Tohru Shimizu OKI’nin yeni erozyon tellerini ve Türkiye pazarındaki hedeflerini anlattı.

-OKI erozyon tellerini farklı kılan özelliklerinden söz edebilir misiniz?

OKI’nin birinci özelliği yüksek kaliteli tel olması. Yüksek kaliteden şunları anlıyoruz: OkI tel sağlamdır, kopmaz. Diğer markalara göre tel kopma olayı minimum düzeydedir. İş parçasını çalışırken tel koparsa bu zaman kaybıdır. Bunun yanı sıra tel koptuğunda iş parçası üzerinde iz bırakır. Kayıp zaman olmaması ve yüzey düzgünlüğü bakımından bu çok önemli.

Diğer bir özellik teli ambalajından açıp makaraya sardığınızda düz durmaz, hafif kıvrımlar oluşur. OKI telleri açıldığında her zaman düz kalır. Bu da çalışma kolaylığı sağlar.

OKI’de en önemli özellik ise sürdürülebilir kalitedir. Pek çok telde üretim partileri arasında farklar vardır, her zaman aynı kalitede tel bulmak mümkün olmayabilir. Hatta aynı makarada bile kalite farkı vardır. OKI ise her zaman her üretimde aynı kaliteyi garanti eder. Kalite standardı her zaman korunur ve bundan ödün verilmez. Ayrıca, bazı markalarda kullanılan parafin kaliteyi bozar. OKI’de parafin kullanılmaz.

Bir başka özellik ise mikron tellerde standart kalitede teller üretilir, çok verimli ve kalitelidir. OKI dağıtım ağı bakımından da dünya çapında dağıtımı vardır ve dünyanın birçok ülkesinde bulunmaktadır.

-Türkiye pazarı hakkında ne düşünüyorsunuz, hedefleriniz nelerdir?

Türkiye OKI açısından önemli bir ülke. Pazar potansiyeli yüksek gelişmekte olan bir ülke. En önemli özelliği coğrafi konumu. Asya, Avrupa ve Afrika kıtaları arasında, diğer ülkelere ulaşmak oldukça kolay. Türkiye’deki potansiyeli yükselttikten sonra diğer ülkelere ürün göndermek daha kolay. İlerde Türkiye’yi dağıtım merkezi olarak kullanmak istiyoruz. Türkiye’nin en önemli özelliği otomotiv endüstrisinin çok gelişmiş olması. OKI için bu sektör önemli, daha hassas işler yapılmakta.

-OKI ürünlerindeki yenilikler nelerdir?

Yeni ürünümüz UZ yüksek kaplamalı çinko tel yüksek hız telidir. Farklı üretim yöntemiyle üretildi. Birincil amacı hızdır, diğer ürünlere göre yüzde 30 kadar hızlı kesim sağlayarak fark yaratır. Fiyat olarak da cazip bir üründür. UZ tel için Türkiye önemli bir ülkedir. Asya bölgesinde yüksek hız için bile pirinç tel kullanılır. Oysa Türkiye bu ürün için hedef Pazar konumunda. UZ telin diğer bir özellik ise hıza rağmen yüzey kalitesinden ödün vermez. Aylık üretim kapasitemiz 400 ton.