Melih Akyel: Kalıpçılık Gönül İşidir

Melih Akyel

ÖZTEKNİK KALIP’TAN MELİH AKYEL
KALIPÇILIK GÖNÜL İŞİDİR

Otomobil kalıpları imalatı işinde kısa sürede büyüyen Özteknik Kalıp, Bursa-Orhangazi’de faaliyet gösteren bir işletme. Firmanın kurucusu Melih Akyel’e göre, “Kalıpçılığa gönül vermediğiniz sürece tam anlamıyla başarılı olma şansınız yok”

Meslek kariyeriniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Meslek Lisesinden sonra Gazi Üniversitesi Talaşlı Üretim Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Fakat hiç öğretmenlik yapmadım. Liseden sonra freze operatörü olarak çalışmaya başladım. Önce freze operatörlüğü sonra CNC operatörlüğü yaptım. Aslında CAM’den kalıp tasarımına kadar üretimin tüm basamaklarında çalıştım.

Özteknik Kalıp nasıl kuruldu, neler yapıyorsunuz?

Ağırlıklı olarak otomotiv kalıpları imalatı yapmak üzere 2018’de işletmeyi kurduk. Teknolojik gelişmeler ve müşteri talepleri doğrultusunda ilerlemeye çalışıyoruz. Örneğin bir parçanın optimal üretim koşullarını Ar-Ge aşamasından alıp simülasyon aşamasına kadar planlıyor ve üretimi sonuçlandırıyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerine en uygun hız, doğruluk ve maliyet oranlarını sağlamayı hedefliyoruz.

Daha çok otomotiv ve beyaz eşyanın “underbody” dediğimiz görünmeyen kalıplarını yapmaktayız. Fan kalıpları, sıvama kalıpları, delme-bükme kalıpları, promise kalıpları gibi. Tanınmış otomobil markalarının partnerlarıyla çalışıyoruz. Yüksek sayıda parçalar olduğu için, tekrarlama hassasiyeti yüksek tezgahlarla çalışmak zorundayız. Bu yüzden hedeflediğim ürüne sıfır hata ile ulaşmak durumundayım.

Eğitimci olarak sektörün eleman sorununu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemizdeki yetişmiş eleman sorunu aslında eğitimden kaynaklanıyor. Biz bütün çalışanlarımızı sıfırdan alıp yetiştiriyoruz. Burada kendilerini geliştirmeleri için alan tanıyoruz; ufak işlerden başlayarak başarıdan başarıya gitmeleri için onlara fırsat veriyoruz. Bu aynı zamanda çalışana işe aidiyet de kazandırıyor. Belli bir noktaya gelmiş elemanlarda daha çok maddi kaygılar öne çıkıyor. Ama bu işe gönül vermediğiniz sürece tam anlamıyla başarılı olma şansınız yok. Bir kalıpçıyı iki şey motive eder: Bunlardan birisi beceri, yani işi başarma duygusu diğeri de maddiyat.

Microcut makinelerden memnun musunuz, deneyiminizden bahseder misiniz?

Microcut tezgahlarımızdan gerek hassasiyet, gerek hızı ve kullanışlılık olarak memnunum. Erkan CNC’nin satış noktasındaki süreçleri yönetimi konusunda bir sıkıntımız yok. Biz bu konuda Erkan CNC ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz ve memnunuz.