ULVİ ÇAKIR: KALIPÇILIKTA DURMAK OLMAZ

İki arkadaş Ulvi Çakır ile Halis Yener’in 30 yıl önce küçük bir atölyede kurduğu Lider Kalıp bugün dünyanın dev otomotiv şirketlerine kalıp yapıyor. Türkiye’de yüksek basınçlı döküm kalıbının önde gelen üreticilerinden Lider Kalıp’ın başarı hikayesini Ulvi Çakır ile konuştuk.

-Lider Kalıp faaliyetine nasıl başladı, bugün nereye geldi?

Lider Kalıp faaliyetine küçük bir atölyede CNC tezgahların olmadığı bir dönemde başladı. Kurulduğu günden beri sadece yüksek basınçlı döküm kalıpları imal etmekte. Teknolojinin gelişimiyle beraber CNC makinelerinin Türkiye’ye gelmesiyle bu tezgâhları satın alıp kullanmaya başladı. Zamanla tezgâh sayısı ve kalitesi arttı. Üretimimizin yüzde 75’i otomotiv sektörüne hitap etmektedir. Yurt içinde birinci sınıf dökümhanelere iş yapıyoruz. Avrupa’ya ihracat yapıyor, Almanya, Hollanda, İspanya, Polonya gibi ülkelere kalıp satıyoruz. Tanınmış otomotiv firmalarının tedarikçileri bizimle çalışıyor. Yılda 70 proje tamamlıyoruz. 2014 yılında Kocaeli Köseler Köyü’ndeki Mermerciler Sanayi Sitesi’ndeki modern tesisimize taşındık.

-Avrupalı üreticiler sizi hangi sebeplerle tercih ediyor?

Aslında Avrupalı firmalardan öğreneceğimiz çok şey var, ancak tezgâh ve teknoloji altyapısı, uzman kadrosu ve esnek çözüm konusunda onlardan öndeyiz. Avrupalı kalıp firmalarıyla bu avantajlarla rekabet edebiliyoruz. Kalite ve fiyatta onlarla yarışabiliyoruz. Bu açıdan pek çok Avrupalı tedarikçinin imalatçı listesindeyiz.

Nunberg’te döküm sektörünün paydaşlarının yer aldığı Euroguss Fuarı’na düzenli olarak katılıyoruz. Böylece Avrupa’daki ana sanayi bizi tanıyor ve tedarikçilerini yönlendiriyor. Bosch, Renault, VW, Audi, Valeo gibi markalara dökümcüler üzerinden hizmet vermiş oluyoruz. Avrupalı müşterilerimize bu şekilde ulaştık.

-Kalıpçılıktaki teknolojik gelişmeleri değerlendirebilir misiniz?

Son yıllarda döküm pres kalıpların parçaları ve boyutları büyüdü. Özellikle yurt içindeki büyük ebatlı pres sayısı arttı. On yıl önce 2 tonluk presi olan firma sayısı çok azken bugün oldukça fazla var. Biz de böyle bir iş kolunda farklılığımızı ortaya koymak istedik ve bu yönde yatırımlarımızı yaptık. Otomotiv endüstrisinde tüm kalıp ebatları büyüdü, buna göre biz de tezgâh parkurumuzu genişlettik, büyüttük. Şu anda 17 CNC tezgâhımız var, 25 tona kadar kalıp yapabiliyoruz. Yatırımlarımız bu yönde devam edecek. Kalıpçılıkta teknolojiyi izlemek ve yatırım yapmak zorundayız, yoksa geri kalırız.

-Tezgâh tercihinizi hangi kriterlerle yapıyorsunuz?

İşler giderek daha hassas hale geldi, yüksek hassasiyet elde etmek için daha ileri, üst segment tezgâhlara ihtiyacımız oldu. Bu tezgâhlarla iyi işler çıktığını, üretim kalitesinin yükseldiğini gördük, artılarını anladık, tecrübe ettik. Bunlar aynı zamanda işi hızlandırdı. Olumlu sonuçlarını gördükçe o yönde tezgâh yatırımızı şekillendirdik.

Tezgâh tercihinde en önemli konulardan biri servis, servis çok önemli, arıza tespiti ve hızlı sorun giderme, yetkinlik çok önemli.

Yüksek basınçlı döküm işleri Türkiye’ye kayıyor. Avrupalı tedarikçiler özellikle büyük ebatlı parçaları Türkiye’den almaya başladı. Yüksek basınçlı döküm sektöründe Türk dökümhaneler iddialı hale geldi. Yakın zamanda çok büyük döküm firmaları yatırım yaptı ve yapmaya devam ediyor. Biz de bu yatırımlar yapılırken, büyük ebattaki tecrübemizi diğer müşterilerimize yansıtmak istiyoruz. İmalatta doğru teşhis koyup doğru tezgâh almak gerekiyor, kalıpçılıkta durmak olmaz.

Türkiye’de büyüme devam ediyor, çok sıkıntıları aştı bu dönemi de aşacak. Dünyaya entegre olmuş bir ekonomi. Avrupa’ya açılmaya devam edeceğiz, söz sahibi olmak istiyoruz.

-Erkan CNC’nin hizmetlerini yeterli buluyor musunuz?

Erkan CNC’den bugüne dek, tel erozyon, dalma erozyon, yüksek hızlı 3 eksen ve 5 eksen işleme merkezi tezgâhları aldık. Bütün bu makineler işlerimizin kalitesini artırdı ve üretimimizi hızlandırdı. Bu makineler bize güç kazandırdı. En son büyüyen kalıp ebatlarına göre oluşan müşteri taleplerini karşılamak için Microcut Borverk tezgâh yatırımı yaptık. Fabrikasını ziyaret ettik, kullanımını gördük, ikna olduk ve öyle yatırım kararı verdik. Erkan CNC bu konuda bize iyi destek verdi. Teknik servis konusunda teşhis ve çözümde hızlı.

-Gelecek planlarınızda neler var?

Kalıp ebatlarımızı büyütmek istiyoruz. Bu dönemde de yatırım yapabiliyor olmak önemli. Teknoloji değişiyor, takip etmek zorundayız. İmalatın kalbi kalıptır, durmak hiçbir zaman kabul edilemez, sürekli müşterinin yeniliklerine cevap vermek zorundasınız.