Nurlu Makine: Kalıphanenin Kalbi Tel Erozyon

Polyamid ısı yalıtım bariyerleri imal eden Nurlu Makine, 20 yılı aşkın üretim deneyimiyle yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda kendini kabul ettirmiş bir firma.

Pendik’deki üç bin metrekare fabrikasındaki ekstruder ve rockshield üretim hatlarının arka planında modern bir kalıphane çalışıyor. Sadece kendi ürünlerinin kalıplarını imal eden bu tesisin kalbinde ise tel erozyon teknolojisi yer alıyor.

Nurlu Makine’nin kalıphanesindeki tüm üretim faaliyeti genç makine teknikeri Murat Şahin’e emanet. Şahin, Haydarpaşa Teknik Lisesi Kalıp Bölümü ve Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Yüksek Okulu mezunu. 12 yıldır Nurlu Makine’de çalışıyor. Kendi deyimiyle A’dan Z’ye kalıphanede her iş ondan soruluyor.

Murat Şahin iş sürecini şöyle özetliyor: “Nurlu Makine olarak müşterimizden gelen siparişe göre talep edilen ürünün dizaynını hazırlıyor, kalıbını yapıyor ve üretiyoruz. Yani dışarıya kalıp yapmıyor, yalnız kendi kalıplarımızı üretiyoruz. Biz üreticiyiz, üretimin bir aşaması ise kalıphanedir. Burada, kalıphanenin kalbinde ise tel erozyon var. Tel erozyon bizim olmazsa olmazımızdır.

Nurlu Makine, ısı yalıtım bariyeri konusunda uzman. Ağırlıklı olarak yurtdışı pazarlara mal üretiyor. Başta Rusya, İran, Bulgaristan olmak üzere pek çok ülkeye ihracat yapıyor. Bunun için de iç piyasadaki durgunluktan fazla etkilenmemiş.

“Kalite için yüksek teknoloji”

Yurtdışı pazarlarla rekabet eden Nurlu Makine, yenilikçi ve yüksek teknolojili makinelere yatırım yapmış. Isı yalıtım bariyerinin imal edildiği polyamid malzemede yüzde 1 gibi oldukça düşük bir tolerans oranı kabul ediliyor.

Murat Şahin, Polyamid’de hata payının çok hassas olduğunu belirterek bundan dolayı FANUC Robocut’ın en yeni tel erozyon makinelerini aldıklarını kaydediyor. Robocut’ı tercih etmelerinde makinenin kalitesi, kendi kendine uzun süre çalışabiliyor olması ve sarf malzeme kullanımındaki avantajların öne çıktığını vurguluyor.

Kalıphanede 2 FANUC Robocut’ın yanı sıra Microcut M760 dik işleme merkezi de üretimin vazgeçilmez unsuru. Murat Şahin Microcut’ı 1 yıldır kullandıklarını ve hiçbir sorun yaşamadıklarını ifade ediyor ve ekliyor: “Kalıphanede bir kısım işleme işlerimizi Microcut ile yapıyoruz, kesinlikle kullanımı çok kolay bir makine. Bunda Mitsubishi kontrol panelinin payı büyük. Kurulduktan sonra hiç servis almadık, çok memnunuz.”

“Orijinal sarf malzeme kullanıyoruz”

Tel erozyonda telin kalitesinin önemli olduğunu belirten Murat Şahin, “Makine otomatik tel takıyor ama eğer tel düzgünse, piyasada farklı teller olsa da biz kaliteli ve orijinal tel kullanıyoruz.

Sarf malzeme tedariğinin kendileri için kritik olduğunu vurgulayan Murat Şahin, “Bugüne dek malzeme gelmediği için üretimimiz hiç aksamadı, bunda birlikte çalıştığımız Erkan CNC’nin çabası büyük, onlara güveniyoruz.