Gelecek, Dijitalleşme ve Sıfır Emisyon

Serdar Basri Akgün

Gelecek, Dijitalleşme ve Sıfır Emisyon

Bayram havasında yaşadığımız canlı ve hareketli bir Maktek Fuarının ardından sektör, pandemi ve ekonomik belirsizliğin etkisini üzerinden attı. Ekibimiz ve tedarikçilerimizin olağanüstü gayretiyle en yeni teknolojilerimizi ziyaretçilerimizle buluşturduk. Bu özlenen buluşmanın yüksek enerjili etkileşimini güçlü şekilde yaşadık.

Takım tezgahları sektörünün, son iki yılda pandeminin devam eden etkilerine, yatırımcılara ek maliyet yaratan ek gümrük vergisine ve yatırım teşvikli yatırımlarda bazı makine türlerinin gümrük vergisi desteğinden yoksun kalmasına rağmen büyümeye ve imalat sanayinin itici gücü olmaya devam ettiğini gözledik.

TİAD verilerine göre, 2021 yılı takım tezgahlarının yurt içi satışında yüzde 35,9’luk ciddi bir artış yaşanarak 1,69 milyar dolar seviyesine yükseldi. İthalat verileri imalat sanayinin artan teknoloji talebini yansıtması bakımından dikkat çekici. İstatistikler aynı zamanda bize yatırım amacıyla gerçekleştirilen ithalatın yüzde 50’den fazlasını CNC işleme merkezleri ve torna tezgahlarının oluşturduğunu söylemekte.

CNC takım tezgahları ithalatı bir önceki yıla göre yaklaşık 1/3 oranında arttı. Veriler, otomotiv, havacılık, beyaz eşya ve kalıpçılıkta büyümenin süreceğine işaret ediyor. Güçlü olan sektörlerde yüksek teknolojili takım tezgahları talebinin artarak devam edeceği açık.

Bir başka dikkat çekici veri ise sıfır emisyon hedefine yönelik. Sürdürülebilirlik, enerji tasarrufu, yeni AB direktiflerine uyum, düşük karbon salınımı gibi gerekliliklerle artan otomasyon yatırımlarıdır. Bu bize önümüzdeki süreçte, iklim konusundaki sorumluluğunu yerine getiren markaların kapsayıcı pazarlama anlayışıyla bir adım önde olacağına dair ipuçları veriyor.

Temsilciliğini yaptığımız markalar ürün ve teknolojileriyle üretimin dijitalleşmesinde ve kaynakların verimli kullanımında geliştirdiği inovasyonlarla bir süredir bu sorumluluğun gereklerini yerine getiren adımlar atmakta.

Sanayimiz temel sektörlerde dünya ile rekabet eden bir konumda yükselişini sürdürüyor. Ülkemizin dünya çapında başarısında sağladığımız teknolojiler ve çözümlerimizle pay sahibi olmanın gururunu yaşıyoruz ve her zaman bunun bir parçası olmaya devam edeceğiz.

Serdar Basri Akgün
Erkan CNC Genel Müdürü