Galaksy Kalıp’ın Hedefi Yaptığı İşte En İyisi Olmak

Galaky Makine Kalıp, kalıpçılık konusunda geliştirdiği üretim teknikleriyle haklı bir başarı öyküsüne imza attı. Firmanın kurucularından Alaattin Dokuyucu’ya göre yaptığınız iş ne olursa olsun, daima en iyisini hedeflemeli ve uzmanlaşmalısınız.”

-Galaksy Kalıp bugüne nasıl geldi, kısaca anlatır mısınız?

Galaksy Kalıp firmasını 1999 yılında üç kardeş kurduk. Kalıp ve makine sektörüne CNC fason işleme yaparak hizmet vermeye başladık. Kısa zamanda işlerimiz gelişti, müşteriler edindik. Zamanla sektörün kalıp imalatındaki ihtiyacı görünce, ürün tasarımı ve kalıp imalatını faaliyet kapsamına dahil ederek hizmetlerimizi devam ettirdik.

Kalıpçılıkta kazandığımız tecrübe bizi yeni yatırımlara sevk etti. 2010 yılında tezgâh parkurumuzu yenileyerek büyüttük. Otomotiv sektörüne kalıp yapan firmalara CNC fason işleme hizmeti vermeye başladık.

-İşleme prosesine mi odaklandınız?

2010 yılından beri ağırlıklı olarak otomotiv kalıp imalatı yapan üreticiler ile çalışıyoruz. Fason işleme hizmeti vermeye devam ediyoruz. Belli bir konuya odaklanmanın herkesin yaptığı işte uzmanlaşmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bundan dolayı sadece işleme yaparak yolumuza devam edeceğiz.

-Galaksy Kalıp’ın sektördeki yeri hakkında düşünceleriniz nedir?

Kalıpçılık deneyimimiz bize şunu öğretti: Yüksek kalite ve performansta kalıp yapabilmenin yolu üst seviye işleme kalitesinden geçiyor. Kalıp işleme konusunda kendimize ait özel teknikler geliştirdik. 3 eksen tezgahlarda 5 eksen pozisyonlamalı işleme yöntemiyle 3 m kadar olan kalıplarda 40,000 rpm ile yüksek bir işleme kalitesi elde ettik.

Bu sonuç otomotiv kalıp imalatı yapan firmaların ihtiyaç duyduğu, ama istenen kalitede hizmet alamadığı bir konuydu. Biz bu talebi karşılamış olduk. Sağladığımız kaliteli hizmet onlara daha hızlı ve daha hassas imalat yapabilmelerinin yolunu açtı. Onlar daha çok kalıp üretti, biz de daha çok işleme yaptık.

-Hangi teknolojileri kullanıyorsunuz, makinelerden memnun musunuz?

2020 başında makine hattımıza dahil ettiğimiz Axile G8 ile 5 eksen simultane işlemenin ayrıcalığını yaşıyoruz. Daha önce aldığımız Microcut HMRTL 35 yatay işleme merkezi ile zaten bu teknolojiyi tanımıştık. Büyük ebatlı, 15 ton kaldırma kapasitesi,12 bin rpm spindle ile hem hassasiyeti hem de çıkardığı finiş yüzey kalitesi bizi oldukça etkiledi. G8 ile epey zorlu işlerin üstesinden geleceğiz. Aynı teknolojiye yatırım yaparak üretim potansiyelimizi artırmayı düşünüyoruz. Axile ve Microcut makineleri herkese tavsiye ederim.

-Yakın vadeli hedeflerinizden söz edebilir misiniz?

2020 hem ülkemiz hem de küresel anlamda sıkıntılı başladıysa da kontrollü bir şekilde yolumuza devam etmek istiyoruz. Yeni makinelerimizle üretim kalitesi ve verimliliğimiz artırmayı hedefliyoruz.

Bu süreçte Erkan CNC ile iş birliği yaptık ve oldukça memnun kaldık. Gerek satış ekibi gerekse servis ekibi, bize özel teknoloji ihtiyaçlarımızı doğru yönlendirerek yardımcı oldular. Makinelerin devreye alınması, eğitim ve teknik konularda destek oldular. Servis elemanlarının bilgi seviyesi gerçekten iyiydi. Tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum.