Fenese Kalıp Rifat Gülseven

Fenese Kalıp’tan Rifat Gülseven:
Erkan CNC Kendi Firmamız Gibi

Makine ve kalıp eğitimi alan Rıfat Gülseven, 15 yıl boyunca Fenese Kalıp Metal Sanayi firmasının her kademesinde çalışarak meslek hayatında deneyim kazandı. Bugün şirketin satış ve pazarlama müdürü Gülseven, yeni ürünler geliştirmek, yeni pazarlara ulaşmak ve yeni müşteriler kazanmak için çaba sarfediyor.

Bursa’nın seçkin sanayi kuruluşlarından Fenese kalıp, 1994 yılında Anadolu Mahallesi’nde küçük bir atölye olarak kuruldu. CNC tel erozyon makinelerine yatırım yaparak kısa zamanda büyüyen firma Nilüfer Küçük Sanayi Sitesi’ne taşındı. Bursa’nın ilk tel erozyon işletmelerinden Fenese Kalıp, bu alanda 16 yıllık deneyime sahip.

İş hacmi büyüyen şirket, 2015 yılında NOSAB’taki 4 bin metrekarelik yeni binasına taşındı. 110 çalışanıyla üretim yapan firmanın hedefi yurtiçi pazar. Sektörde liderlik iddiasında olduklarının altını çizen Rıfat Gülseven, firma olarak her zaman ileriyi düşündüklerine belirtiyor.

Yüksek teknoloji kullanıyor

Fenese Kalıp Metal Sanayi, başlıca üç konuda üretim yapıyor: Otomotiv yedek parça, süspansiyon körük parçası ve bıçak. Özellikle, bildiğimiz mutfak bıçakları konusunda uzman olan Fenese, Türkiye’de birçok bıçak markasına toptan bıçak üretiyor. Aslında basit gibi görünse de Rıfat Gülseven bıçak ürününün imalatının taşlama, ısıl işlem sistemi gibi yüksek teknoloji gerektirdiğini vurguluyor. Fenese, bileme dışında bıçağın tüm üretim aşamalarını gerçekleştiriyor.

ISO kalite belgesi sahibi Fenese Kalıp Metal Sanayi, otomotivde braket parça imalatı ve süspansiyon körüklerin saç parçalarını üretiyor ve önde gelen markalara hizmet veriyor.

Kalıphane bölümüyle hem kalıp üretimi hem de parça imalatını yapan firma üretim hattında tel erozyon makineleri, delik delme, taşlama makineleri, ısıl işlem sistemi ve freze makinelerini kullanıyor.

Sarf malzeme ve teknik serviste sorunsuz işbirliği

Erkan CNC ile firmanın kuruluşundan beri uzun yıllar çalıştıklarına değinen Rıfat Gülseven, “Makinelerimizin bakımı ve servisi ile kullandığımız tel erozyon grubu sarf malzeme grubu ürünleri Erkan CNC’den alıyoruz: Çözüm odaklı olmaları ve taleplerimize hızlı bir şekilde cevap vermeleri dolayısıyla çok memnunuz ve başka bir seçenek arayışımız hiç olmadı” dedi.

“Sarf malzemenin bize ulaşmaması makinelerimizin durması anlamına geldiğinden bu hassas ve kritik konunun titizlikle yönetilmesi gerekir” diye konuşan Gülseven, bugüne dek bir sorun yaşamadıklarını belirtiyor. Rıfat Gülseven, imalatta her zaman kaliteli sarf ürünleri tercih ettiklerini de vurguluyor.

Teknik serviste düzenli bakım anlaşmalarıyla yatırımlarını koruduklarına değinen Rifat Gülseven, Erkan CNC’den aldıkları arıza giderme ve bakım hizmetlerinden oldukça memnun olduklarını belirtti. Arıza durumunda gerek telefonla gerekse günlük müdahale ile sorunun hızla ve ustalıkla çözüldüğünü, bugüne dek çözülemeyen bir sorunun bulunmadığını kaydediyor ve ekliyor: “Erkan CNC kendi firmamız gibi, güvenimiz tam.”