ARIZLARIN %70’İ BAKIMSIZLIKTAN

Makine hassasiyeti ve performansı birinci seviyede planlı ve önleyici bakıma bağladır. İmalat sürecindeki ilk parça ile bininci parçanın aynı hassasiyette olması ancak bu sayede sağlanabilir.

Genellikle planlı bakım göz ardı edilen bir konu ancak makinelerin arıza sebebiyle duruşları ve kapasitelerinin altında çalışmaları işletmeler için çok büyük kayıplara sebep olmaktadır. Planlı bakım ile teknik sorunların yol açtığı duruşlar ve kapasite kayıpları en aza indirilerek işletmeler için hayati önem arz eden avantajlar sağlanır.

Makinelerde arızalanma oranının %70’i bakımsızlıktan kaynaklanıyor. Maalesef bu oran gerçekten doğru özellikle orta ve küçük ölçekteki firmaların genelinde bakım hatta temizlik göz ardı edilen bir konu yaşamış oldukları problemlerin geneli bakımsızlıktan kaynaklanıyor. Makine temizliğinin bile zaman kaybı olarak görüldüğü durumlar ile karşılaşıyoruz. Üreticinin ve yetkili servisin önermiş oldukları periyodlarda yapılan bakımlar ve genel temizlik ile bu oran en aza indirilebilir.

Önleyici bakım; makineye özel bakım planı

Destek verdiğimiz makineler için üretici firmaların önermiş olduğu bakım noktalarına ek olarak zaman içinde edindiğimiz tecrübelere istinaden önleyici bakım çizelgeleri oluşturduk ve oluşturmaya devam ediyoruz. Firmaların bulundukları iş kolluna ve çalışma alışkanlıklara göre bakım ihtiyaçları farklılık göstermektedir. Sahip olduğumuz sistem sayesinde makineleri takip ederek farklı bakım programları çıkartabiliyoruz.

Doğru planlı bakım nasıl yapılır? Bu konuya gerçekten dikkat edilmesi gerekiyor. Günde 8 saat çalışan bir makine ile 24 saat aralıksız çalışan bir makineyi aynı bakım periyotlarına göre değerlendiremeyiz hatta üretilen parçalara göre bile bakım noktalarına eklemeler yapılması gerekiyor. Standart bakımlara ek olarak kullanıcının ihtiyaçlarına göre özel geometrik kontroller, kalibrasyonlar ve makinenin yaşına göre değiştirilmesi uygun olan parçaları bakıma eklemekte fayda görüyorum.

Planlı bakımın avantajları

Gözlemlerimize dayanarak söyleyebilirim ki maalesef arızalar genellikle üretimin en yoğun zamanlarında ortaya çıkmakta ve firmalar açıcından büyük problemlere sebep olmaktadır. Planlı ve önleyici bakım ile makinelerin arıza sebebiyle duruşu en aza indirilir ve firmalar büyük zararlardan kurtulabilir bunun yanında makine performansı ve hassasiyeti en üst seviyede tutularak üretim kalitesi en yüksek faydayı verir. Aynı zamanda makinenin 2. el değeri korunmuş olur.

ErkanCNC 10 yıldan uzun süredir planlı bakım yapmaktadır. Sahip olduğumuz tecrübe sayesinde hizmet verdiğimiz makinelerin ve müşterililerimiz ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlıyoruz. Çağın gereklerine göre ekipmanlarımızı yeniliyor ve bakımlarımızı yönetiyoruz. Destek verdiğimiz makineleri yakından takip ederek yukarıda bahsettiğimiz gibi firma ihtiyaçlarına göre özel bakım programları hazırlıyoruz.

Makine hassasiyeti ve performansı birinci seviyede planlı ve önleyici bakıma bağladır. İmalat sürecindeki ilk parça ile bininci parçanın aynı hassasiyette olması ancak bu sayede sağlanabilir. Üretim planlaması için makine duruşlarının en az seviyede olması gerekmektedir. Firmaların kendi müşterilerine karşı güven tesis etmesi bu sadece sağlanabilir. Zamanında ve kaliteli üretimin püf noktası planlı ve önleyici bakımdır. Büyük yatırımla aldığınız makine bu sayede sizi imalat sürecinde yarı yolda bırakmayacaktır.

Özkan Fedai Cankeri
Erkan CNC Teknik Servis Müdürü