Değişim Kalıp’ın Makine Değişim Hamlesi

Değişim Kalıp yöneticileri Zühal ve Atakan Alanlar kardeşler

Makine parkurunu baştan aşağı yenileyen Değişim Kalıp, üretim hattını Fanuc Robocut Robocut makinelerle donattı.

Profil kalıbı üretiminde önde gelen firmalardan biri olan Değişim Kalıp, Rusya’dan Fransa’ya 36 ülkeye kalıp ihracatı yapıyor. Uluslararası pazarlarda rekabet avantajını güçlendirmek için teknolojisini baştan aşağı yenileyen firma, kalıphanesini Microcut işleme merkezleri ve Fanuc Robocut tel erozyon makineleriyle donattı.

Değişim Kalıp’taki değişimin hikayesini ve firmanın hedeflerini Ersin Atakan Alanlar ile konuştuk.

-Baba mesleğini tercih etmenizde neler etkili oldu?

Kalıpçılık benim için baba mesleği olarak başladı, 6 yıldır buradayım ve zaman içinde daha çok sevdim. Kalıphanedeki üretim sürecini, malzeme girişinden kalıbın teslimine kadar yürütüyorum.

-Hangi kalıpları yapıyorsunuz?

Ağırlıklı olarak profil kalıbı olarak bilinen ekstrüzyon kalıpları yapıyoruz. Kapı, pencere, korniş, lambri, süpürgelik, aksesuar kalıpları gibi. İşimiz kalıp yapmak olmakla birlikte, müşterilerimizin imalat taleplerine de cevap vermekteyiz. Rusya başta olmak üzere, Türki Cumhuriyetler, Ortadoğu, Kuzey Afrika ülkeleri ve Avrupa’da bazı ülkelere ihracat yapıyoruz.

-Değişim Kalıp’ın başarısını neye bağlıyorsunuz?

Dünyanın 36 ülkesinde çalışır durumda olan kalıplarımız en temel referansımız. Kalıplarımız kaliteli ve aynı zamanda hızlı bir üretim ve servis hizmetimiz var. Bu yüzden müşterilerimiz bize güveniyor ve tercih ediyor. Kalıp, iklim şartlarına ve makineye göre değişkenlik gösterebilen bir ürün. O yüzden burada kalıbı test edip teslim etmekle kalmıyor, üretim yerinde testlerini ve gerektiğinde servisini vererek teslim ediyoruz.

KALIPLARIMIZ GARANTİLİ

Kalıbın kalitesinde kullanılan malzemenin rolü büyük. Eğer çelik uygun seçilmezse imalat aşamasında çatlayabilir ve kalıba verdiğiniz binlerce dolar çöpe gitmiş olabilir. Kalıplarımızın planlanan üretim verimliliğini gerçekleştirmesi için standart çelik yerine mutlaka Alman çeliği kullanıyoruz ve kalıbımıza garanti veriyoruz. Bir çelik türünden bir milyon, başka bir çelik türünden 10 milyon adet imal edebilirsiniz. Yüksek adetli üretimlerde kaliteli çelik kullanılmalıdır. Malzemenin kalitesi ve kalıbın tasarımı imalatın hızını da etkilemektedir.

-Kısa bir süre önce makinelerinizi yenilediniz, bu değişimin hikayesini anlatır mısınız?

Mevcut 6 makinemizi verip yerine 5 adet yeni Fanuc Robocut makine aldık. Bu radikal değişikliğe gitmemizde daha önceki makinelerimizden çok fazla teknik problem yaşamamız etkili oldu. Yaklaşık 5-6 yaşındaki bu makineler, sürekli arıza çıkarmaları ve bakım maliyetleri dikkate alındığında verimliliğimizi olumsuz etkiliyordu. Fanuc, bildiğimiz, güvendiğimiz bir markaydı. Teknolojimizi yenilemek için bu yatırımı yaptık ve haklı olduğumuzu gördük. Makinelerin performansından memnunuz, bakım maliyetlerinden kurtulduk ve sarf malzeme giderlerimiz de düştü.

Diğer yandan Erkan CNC’nin önerisiyle iki adet de Microcut marka dik işleme merkezi aldık. Bu makinelerden de kullanım kolaylığı ve performansları bakımından hayli memnun kaldık.

Erkan CNC, teknoloji yenileme sürecimizde hızlı ve sorunsuz bir operasyonla her zaman yanımızda oldu. Makinelerin kurulum, eğitim ve servisinde güzel bir işbirliği yürüttük.