Başarının Sırrı Tutku ve Heyecan

Tekmak Kalıp Başarı Öyküsü

TEKMAK KALIP
BAŞARININ SIRRI TUTKU VE HEYECAN

Kalıp üretimi ve plastik seri imalatında yirmi yıllık geçmişi olan Tekmak Kalıp, hız ve kalite hedefiyle teknolojisini yeniledi. Tekmak’ın kurucu ortakları Salih Karataş ve Ernail Büyükay’a göre işte başarının sırrı tutku ve heyecan…

 

Kocaeli Çayırova’da faaliyet gösteren Tekmak Kalıp, otomotiv, beyaz eşya, savunma ve makine endüstrilerine hem kalıp üretimi hem de seri imalat yaparak hizmet vermekte. 40 kişiyle üretim yapan firma sürekli büyümekte olan bir işletme. Üretim yelpazesinde plastik kalıpları, saç kalıpları, montaj fikstürleri, kontrol fikstürleri, fason parça üretimi ve plastik enjeksiyon ile plastik parça üretimi yer almakta.

Tekmak Kalıp’ın başarı öyküsünü, kurucu ortakları Salih Karataş ve Ernail Büyükay’dan dinledik. İki ortak, tüm iş süreçlerinin bizzat başındalar ve Tekmak Kalıp’ı daha ileri aşamaya taşımadaki çabalarını, yatırımlarını, hedeflerini tutkuyla anlatıyorlar.

Salih Karataş:

Piyasada iş potansiyelin yüksek, ana sanayideki firmalar yoğun. Bu nedenle makine alıyor, kendini geliştirmeye ve büyümeye çalışıyorlar. Bu durum bizi de yatırıma yönlendiriyor. İş potansiyelinin artması dolayısıyla firmalar üretim performansını artırmak için 5 eksen yatırımı yapıyor. Beş eksen aynı zamanda firmaların vizyonuna ve prestijine katkı sağlıyor. Üretimin hızı ve kalitesi bakımından üretkenliğimizde ciddi artış sağlayacağını düşünüyoruz.

Ernail Büyükay:

Tekmak olarak teknolojiye sürekli yatırım yapıyoruz, 5 eksen almamızın nedeni de kaliteyi ve hızı artırmak; kalite ve hız eşittir daha fazla kazanç. Biz zamanla çalışıyoruz, 5 eksen tezgâhı bu yüzden tercih ettik.

İş potansiyeli var, bizim de kapasitemizi artıracak imkanlarımız mevcut. Dolayısıyla iş hacmimizi artırmak istiyoruz. Bunun için de hem kalite hem de hız olarak üretim hattımızı takviye ettik. Beş eksen imalatımızı oturttuktan sonra teknoloji çıtamızı yükseltmiş olacağız. Nasıl ki önceden manuel tezgahlarda iş yapıyorduk, sonra CNC’ye geçildi, şimdi de 5 eksenle ilerliyor olacağız.

Beş eksen aynı zamanda tel erozyonun yükünü de alıyor; operatör bulmak büyük sorun, o yüzden aynı zamanda az insanla daha çok iş yapma imkânı sağlıyor.

Salih Karataş:

Bizim bu tezgâhı tercih etmemizdeki en büyük neden çarpma koruması. Kafa bindiği anda kendini korumaya alma veya esnetme diyelim. Bu en büyük sebeplerden bir tanesi GF almamızdaki. Mikron bu özelliği ile öne çıktı.

Ernail Büyükay:

Kafamıza göre tezgâh almıyoruz, araştırma yaptık, iki tezgâh üzerinde durduk. Çevremizde 5 eksen tezgâhı olan çok arkadaşımız var. Ne gibi sorunlarla karşılaşıyorlar biliyoruz. Bu kafa bindirme özelliği de olunca fiyat farkı olduğu halde GF i tercih ettik. Mill P 800 U D tezgahını bir arkadaşımızda gördük, tezgâha söyleyecek bir sözümüz yok. Çalıştırıp uzun dönemli bir arızaya sebep vermeyeceğini de gördüğümüzden “doğru tezgâhı almışız” dedik.

Yüzey kalitesiyle, kafa bindirme özelliği, hızlı devirde uzun saatler çalışabilmesi özellikleri ikna edici oldu. Diğer tezgâh da iyiydi, fakat çarpma koruması avantajı kararımızda etkili oldu.

Makineden memnunuz ama servisinden de memnun kalmalıyız. Servis önemli kriterlerden biri ve iyi hizmet alacağımızı düşünüyorum.

Bizde tutku var, heyecan var, istiyoruz ki makine hızımızı kesmesin. Artık doğru makineye ve doğru insana yatırım yapıyoruz. Çünkü doğru işler yapmak, hız ve kalite kazanmak istiyoruz.