Andreas Müller: Türkiye Üretim Potansiyeline Güvenmeli

Andreas Müller: Türkiye Üretim Potansiyeline Güvenmeli

Andreas Müller:
Türkiye Üretim Potansiyeline Güvenmeli

GF Grubu’nun CEO’su Andreas Müller, yeni bayilik anlaşması üzerine Erkan CNC şirketini ziyaret etti. Müller, Türkiye, Türk sanayisi ve GF’in yeni hedefleri hakkında Erkan CNC Bülten’in sorularını yanıtladı.

-Daha önce Türkiye’ye geldiniz mi? Ekonomi ve ticaret dışında Türkiye hakkında ne düşünüyorsunuz?

GF’in faaliyetleri dolayısıyla son on yıldır Türkiye’ye birçok kez geldim. Türkiye köklü bir kültürel mirasa ve harika doğal güzelliklere sahip etkileyici bir ülke. Büyük şehirlerdeki trafik sıkışıklığı yoğun ancak, yeni havalimanı gibi projelerle altyapısını modernize etme yolunda hızla ilerlediğini görüyorum. Ayrıca Türk halkının eşsiz misafirperverliğini çok takdir ediyorum.

-Ekonomik dengeler, koronavirüs salgını ve savaş GF Grubu’nu nasıl etkiledi ve hangi önlemleri geliştirdiniz?

Pandeminin zorluklarını Dünya çapındaki çalışanlarımızın çabaları sayesinde oldukça iyi bir şekilde aşabildik. Şu anda pandemi başlamadan önceki satış seviyesine geri döndük. Bununla birlikte, GF’in küresel bir şirket olarak faaliyet gösterdiği makroekonomik ortam, tedarik zincirleri üzerinde devam eden baskı, hammadde kıtlığı ve artan enerji ve hammadde fiyatları, devam eden ticari anlaşmazlıklar ve küreselleşmeyle ilgili gerilimler zorlu olmaya devam ediyor.

Ukrayna veya Rusya’da üretimimiz yoktur. Moskova’da müşterilere temiz içme suyu dağıtımı için boru sistemleriyle hizmet veren küçük bir temsilciliğimiz var.

-Machining, Casting ve Piping bölümleri dikkate alındığında GF Grubu’nun küresel rekabetteki konumu nedir? Rakiplerinden nasıl farklılaşıyor?

Üç bölümümüz de ürünlerinden, pazar gelişiminden ve dünyadaki birkaç mega ihtiyaca cevap vermek için mükemmel konumdadır. Bu mega taleplere örnekler bizim için şunlardır: GF Piping Systems, tüm dünyada artan temiz içme suyu ihtiyacına hizmet ediyor; GF Casting Solutions elektirkli arabalar için hafif parçalar konusunda uzman ve bu sayede Co2 emisyonlarını azaltmaya yardımcı oluyor; GF Machining Solutions’ın makineleri ise kendi enerji verimliliklerini artırmada, sorunlu materyalleri yenileriyle değiştirme konusunda müşterilerini destekliyor.

-Sizce üretim potansiyelini artırmak için yüksek teknoloji ithal eden Türkiye Avrupa için Çin’e benzer bir üretim merkezi olabilir mi?

Elbette, hükümet bu şekilde gitmek isterse. Türkiye’nin Avrupa ve Asya arasındaki konumuna bağlı olarak mesafeler kısadır. Bu, en azından şimdi karşı karşıya olduğumuz tedarik zinciri sorunlarını kısmen önleyebilir. Ayrıca, kendi şirketimiz GF Hakan Plastik’de gördüğümüz gibi motivasyonu yüksek çalışanlarımızla üretim sektörü oldukça esnektir.

-Türkiye pazarındaki beklentilerinizden bahseder misiniz?

Daha önce de belirttiğim gibi, Türkiye ekonomisi, çok çeşitli sektörlerdeki son derece geniş üretim potansiyeline güvenmelidir. Yeni ortağımız, aynı zamanda eski ortağımız Erkan CNC ile adım adım büyüyerek, makinelerimiz ve çözümlerimizle orta vadede lider pozisyona geçmeyi hedefliyoruz.

-GF kullanıcısı müşterilerimize başarı için herhangi bir öneriniz veya mesajınız var mı?

20 yılı aşkın süredir takım tezgâhları, üretim çözümleri ve hizmetleriyle Türk sanayisine hizmet veren Erkan CNC ile bu yeni ortaklığımızdan dolayı büyük gurur duyuyoruz. Bu ortaklığın, verimli ve başarılı bir iş birliğine yol açacağına eminiz. Bu sayede müşterilerimiz takım tezgâhlarının tüm alanlarında üstün deneyimden yararlanacaktır.