ADNAN KELEŞ: MÜŞTERİLERİMİZLE BİRLİKTE BÜYÜDÜK

Ankara’nın önde gelen sanayi şirketlerinden Kalıpsan, 35 yıl önce küçük bir atölye olarak adım attığı sanayide bugün dev bir işletmeye dönüştü. Kalıpsan’ın parlak başarı hikayesini Genel Müdür Adnan Keleş’ten dinledik.

-Bize Kalıpsan’ın dünü ve bugününü kısaca değerlendirir misiniz?

Meslek hayatına 1983’te ağabeyimle beraber başladık. Kalıpçılık sektöründe birlikte 25 yıla yakın hizmet verdik. İlk başlarda zor şartlarda, eğe ile gerçek anlamda torna tesviye yaptık.

1997’de ilk tel erozyon tezgahımızı aldık. Tel erozyonu görünce teknolojinin bize ne kadar yararlı olduğunu anladık. Teknolojiyle tanışınca bakış açımız değişti. CAD CAM’in de devreye girmesiyle kalıpçılık değişti. Yeni yetenekler kazanınca kalıpçılığın farklı boyutlara gittiğini bizzat gördük. Kalıpçılığın yanında pres işine girdik, fason pres işleri yapmaya başladık.

-Günümüzde iş yelpazeniz nedir, hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Kalıp imalatı ve pres baskı işi bizim temel faaliyet alanımız. Kalıphane ve preshane bölümlerimize yeni makineler ekledik, teknolojimizi geliştirdik. Enerji sektörü, beyaz eşya özellikle hizmet verdiğimiz ana sektörler.

5 bin metrekare fabrikamızda pres baskı bölümü, Kalıphane, CNC işleme, tel erozyon bölümlerimiz var. 6 işleme merkezi, 3 tel erozyon, 2 delme makinesi, 60 ile 400 ton arası preslerimiz, manuel kalıp ve taşlama tezgahlarımız var. Şu an 80 çalışanımız vardiyalı sistemle çalışıyor. Kalite kontrol bölümümüzde CMM cihazımız ve 6 personelimiz görev yapıyor.

-Kalıpsan başarıyı nasıl yakaladı?

Kalıpsan küçük bir atölye olarak işe başladı, fakat çalıştığımız firmalar bizi bir yerlere taşıdı diyebilirim. Biz çalıştığımız firmalarla birlikte büyüdük ve bir seviyeye geldik. Başarılı olmamızda iyi makinelerimizin olması aynı zamanda donanımlı, vasıflı ve deneyimli personelimizin olması etkili olmuştur.

Onun dışında bu işin bir sırrı yok. İşimizi iyi yapıyoruz, düzgün yapıyoruz. Müşteri memnuniyet oranımız yüksek.

-Kalıpsan’ın hedeflerinden söz eder misiniz?

Biz yeniliklere, teknolojiye açık bir firmayız. Teknolojiye ayak uydurarak güzel işler yapmak istiyoruz. İyi makinelerimiz var ve bunlara yenilerini ilave ediyoruz. Kalıphane ve preshane bölümlerimize yakın zamanda yeni makineler ekledik. Kalıphanenin olmazsa olmazı yeni teknolojidir. Her firmanın ideali olan kendimize ait bir ürün olmasını arzu ediyoruz. Geliştirdiğimiz bazı projelerimiz var.

Daha kurumsal, milletimize, ülkemize daha büyük ve güzel işler yapmak için gayret göstereceğiz. Yeni yatırımlarla ufkumuz genişledi, farklılaştı. Üretim alanımızı ve müşteri portföyümüzü genişletmek, büyütmek istiyoruz.

Erkan CNC ile de oldukça uyumlu bir diyaloğumuz var. Teknik servis, sarf malzemesi, teslimat ve iletişim noktasında verimli çalışıyoruz, taleplerimize hızlı cevap veriyorlar.