Hedefimiz Yalın Üretim

Cüneyt Dik Böhlerit Türkiye Genel Müdürü

BOEHLERIT TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ CÜNEYT DİK:
HEDEFİMİZ YALIN ÜRETİM

Boehlerit, Türkiyede yarım asırdan fazla bir süredir üretim yapan bir Avusturya markası. Alman girişimlerin satın aldığı ama merkezi Avusturya olan Boehlerit, Gebze OSBdeki modern tesislerinde birçok sektör için kritik ürünler üretiyor. Şirketin genel müdürü Cüneyt Dik ile Boehleritin başarı öyküsünü konuştuk.

Boehlerit neler yapıyor, çalışmalarınızdan söz eder misiniz?

Boehlerit 1967’den beri Türkiye’de faaliyette olan bir marka. Dünyada 30 ülkede varız. Boehlerit Türkiye, Avusturya’dan sonra ikinci üretim üssü, üçüncüsü de Almanya’da. Avusturya’nın tüm portföyünü biz burada üretebiliyoruz.

Boehlerit sadece sert metal üreticisi değil, aynı zamanda aşınmaya dayanıklı parçalar üreten bir firma. Daha çok boru sektöründe ağırlığı olan bir marka algısı vardı. Son 3-4 senedir biz bu algıyı kırdığımızı düşünüyorum. Şu anda şirketimizin yapısına baktığımızda gıda sektöründe, petrol sektöründe, kimya, boru, otomotiv yani neredeyse her yerde varız.

Örneğin gıda sektörü için kakao kırma bıçakları üretiyoruz. Kakao çok aşındırıcı bir malzeme olduğu için çelik bıçakların ömrünü hemen tükenmekte. Sert metalin aşınma direnci sayesinde bu ömür süresi 5 ile 10 kat arasında artış sağlayabiliyor. Tabii burada kullanmış olduğunuz sert metalin FDA onaylı ve gıda sektörüne uygun olması gerekmekte. Aynı şey hijyen sektörü için de geçerli. Çocuk bezlerinin hammaddesi çok aşındırıcı olduğu için burada da sert metal doğru bir tercih olacaktır. Böyle spesifik sektörlerde de Boehlerit olarak sektörün öncü firmalarından biriyiz.

Başarıyı nasıl tanımlıyorsunuz, Boehlerit başarıya nasıl ulaştı?

Başarı ekip çalışmasıdır. İyi bir kaptanla iyi bir ekip olmalıdır; kaptansız da ekipsiz de başarı zordur. Göreve geldiğim andan itibaren farklı yöntemler başlattım. Bir çalıştay yaparak şirketin sorunlarını, nasıl ilerleyeceğimizi tüm arkadaşlarımızla birlikte konuştuk. Ekibimizle, satışçılarımızla, bayilerimizle düzenli toplantılar yaparak sürekli istişare halindeyiz. Tüm çalışanlarımızın motivasyonuyla başarıya ulaştık.

Türkiye ihracat açısından ne gibi avantajlara sahip sizin açınızdan?

Dünya ciddi lojistik zorluklar yaşamakta. Türkiye Avrupa’ya yakın bir ülke. Buradan çıkan bir kamyon en geç 48 saatte Avrupa’nın merkezine ulaşabiliyor. Üretimin Türkiye’ye kaydığını görüyoruz. Türkiye, pandemiyle birlikte dışarıdan ciddi sipariş almaya başladı. Bu herkesi pozitif anlamda etkiledi. CNC teknolojilerinde makine ve takımcılar iyi satışlar yapmaya başladı.

Biz de bu yolu izledik, gidişat kötüye gitmeden 20 ton hammadde çektik. Hemen akabinde müşterilerimizi bilgilendirdik ve istişare içinde piyasayı yönlendirdik. Ürnlerimizi hem Avrupa’ya hem Çin’e ihraç ettik. Üretimimizin yaklaşık yüzde 35’ini ihraç ediyoruz. Aralarında ABD, Kanada, Mısır, Çin olmak üzere 25’ten fazla ülkeye ürün gönderiyoruz.

HEDEF DİJİTAL İŞLETME FAKAT EL İŞİ DE ÖLMEYECEK

Üretimde hangi teknolojileri kullanıyorsunuz, imalatın geleceğini nasıl görüyorsunuz?

İmalat çok hızlı değişen faktörlerin etkisinde. Hem piyasa talepleri hem de teknolojik olarak. CNC teknolojilerine ve Endüstri 4.0’a yatırım yapıyoruz, 5.0’a doğru ilerliyoruz. Yeni makineler, GF’ler, Emco’lar, 3D printerlar aldık. Yeni sinter fırınımız ise kapasitemizi yüzde 35’ten yüzde 140’e çıkardı. Yalın üretim yapmak istiyoruz, bu amaçla proseslerimizi analiz ederek otomasyon sistemlerine odaklandık.  Üretimimizi dijital takip sistemiyle optimize ediyoruz. Bununla birlikte “el işi’nin hiçbir zaman bitmeyeceğini de biliyoruz.

Kullandığınız GF takım tezgahlarından memnun musunuz?

Boehlerit Türkiye’de kurulduğu yıldan itibaren 1967 model erozyon makinesi kullanılıyor, 55 yaşındaki Agie model makine halen çalışıyor. GF ürünlerinin kaliteli olduğunun kanıtı. Bu GF’le aramızda biraz da duygusal bağ oluşmasına yol açtı. GF Machining Solutions Başkanı Ivan Filisetti ziyaretinde makinayı görünce çok heyecanlandı. Bu makine bizim için gurur kaynağı. Bunun dışında yeni, modern GF makinelerimiz de var, kalıplarımızı bu makinelerde yapıyoruz, son derece memnunuz.

Sektöre tavsiyeleriniz var mı?

Türkiye şu anda endüstri açısından en iyi çağını yaşıyor; ülke konumunu dünyaya kabul ettirdi ve gücünü daha da ileri taşıyacak. Boehlerit Türkiye olarak bunun önemli bir parçasıyız diye düşünüyorum. Bu süreçte yerli imalata talep arttı ve enerji, boru, çelik, savunma, havacılık gibi pek çok sektörde önemli bir rol oynuyoruz. İş kapasitesi, üretim talebi ve makine yatırımı artarak devam edecek.