5 Eksen İşleme Nedir; Yararları Nelerdir?

5 eksenli CNC İşleme nedir?

En basit terimlerle, 5 eksenli işleme, bir parçayı veya kesme takımını aynı anda beş farklı eksen boyunca hareket ettirmek için bir CNC kontrol kullanmayı içerir. Bu, çok karmaşık parçaların işlenmesini sağlar, bu nedenle 5 eksen özellikle havacılık ve medikal uygulamaları için popülerdir.

Eksenlerin konumları: Günümüzde eksenlerin konumları tam olarak tarif edilmediğinden karıştırılmaktadır. Eksenleri aşağıdaki şekilde tarif edebiliriz.

X, Y, Z eksenleri

Kartezyen Koordinat sistemine göre X, Y, Z eksenleri doğrusal hareket ile 5 eksenli işlemede beş eksenin üçünü kapsar.

A: X ekseni etrafında dönme ekseni olarak tanımlanır.

A eksenini sadece üç boyutlu uzayda bir nokta olarak konumunu tanımlamak yerine, yönelimini tarif edebiliriz. Bir objenin döndükçe düzlemsel hareket halinde yuvarlandığını düşünün, objenin yuvarlaması dördüncü eksen veya A eksenidir.

B: Y ekseni etrafında dönme ekseni olarak tanımlanır.

Aynı yuvarlanma düzleminde objenin farklı açıda yuvarlanmaya devam etmesi beşinci eksen veya B eksenidir.

C: Z ekseni etrafında dönme ekseni olarak tanımlanır.

Yuvarlanma yöneliminin yatay veya dik işleme merkezlerinde Z ekseni düzlemi etrafında hareket ettirilmesi altıncı eksen veya C eksenidir.

5 eksenli işlemenin avantajları:

Beş eksenli işlemenin ana avantajı, karmaşık şekillerin tek bir bağlama ve ayarlamada işlenmesidir. Bu, bir dizi bağlamada işin gerçekleştirilmesine kıyasla daha fazla işleme verimliliği sağlar ve ayrıca fikstürlerin hazırlanması için gereken zaman ve maliyeti önemli ölçüde azaltır. Ayrıca, çoklu ayarlarla, parça hareket ettirildiğinde her zaman yanlış pozisyonlama olasılığı vardır.

Takımın veya tablanın açılı ve simultane çalışma yeteneği optimum kesme pozisyonunu ve sürekli talaş yükünü korumak için geliştirilmiştir. Bu durum takım ömrü ve döngü süresini maksimum seviyede sürdürmesine neden olmaktadır. Kesici takım veya tablayı yatık pozisyona getirme yeteneği takım tutucu ile çarpışmayı önler ve ayrıca parça geometrisine daha iyi erişim sağlar. Daha kısa kesicilerin kullanılması ayrıca, üç eksenli makinelerde derin maça veya oyukların işlenmesiyle sonuçlanabilen takımın titreşimini de azaltır. Bu, daha yüksek kalitede bir yüzey finişinin elde edilmesini sağlar, bu da zaman alıcı el ile parlatmaya olan ihtiyacı azaltır, hatta ortadan kaldırır.

Beş eksenli işlemenin kullanılmasının bir diğer önemli faydası, son derece karmaşık parçaların işlenmesidir. Prototipler ve çok küçük parçaların işlenmesi çok daha hızlı ve daha ucuzdur. Beş eksenli işleme, deliklerin delinmesinde de büyük zaman tasarrufu sağlamaktadır.