Tel Erozyonun Tarihçesi

Lazarenko

Elektro erozyon ile işlemenin kökeni İngiliz bilimci Joseph Priestly’in elektriksel boşalmanın (kıvılcım atlaması) aşındırıcı etkisini keşfettiği 1770 yılına kadar gider. 1943 yılında, Sovyet bilim insanları Boris Lazarenko ve Natalya Lazarenko, bir elektrik boşaltımının yıkıcı etkisinden faydalanarak, elektrik iletkeni olan malzemelerin işlenmesi için denetimli bir süreç geliştirmek fikrine kapıldılar. İşte bu fikir ile birlikte EDM doğmuş oldu.

Lazarenko çifti, art arta gelen boşaltımların birbirlerinden dielektrik olarak adlandırılan ve iletken olmayan ince bir sıvı tabakası tarafından ayrılmış iki adet iletken arasında meydana getirilmesinden oluşan, elektrik boşaltım sürecini geliştirdiler. Bu devreye Lazarenko adı verildi. Bugün çoğu EDM tezgâhında Lazarenko devresinin gelişmiş bir sürümü kullanılıyor.

Fotoğraf altı: 1952 yılına ait fotoğraf karesinde Lazarenko çifti, Charmilles merkezinde, elektrik boşaltımlarının aşındırıcı etkilerini kullanarak metalleri kesen bir tezgâh ortaya çıkartmak için mühendislerden oluşan bir ekibin başkanlığını yapan fizikçi Jean Pfau ile çalışma sırasında. Jean Pfau “EDM’nin Babası” ünvanıyla anılıyor.

Fotoğraf altı: Boris ve Natalya Lazarenko Milan EMO fuarında Dünyadaki ilk sanayi tipi EDM tezgâhı olan Eleroda D1 tezgâhını tanıtıyor.