Femme Kalıp Erkan CNC

Femme Kalıp

MEDİNE GEDİK’İN HAYALİ BİN KADIN OPERATÖR YETİŞTİRMEK
KALIP SEKTÖRÜNE “HANIM ELİ” DEĞDİ

Medine Gedik, erkek hakimiyetinin olduğu kalıpçılık sektörüne yatırım yapan bir kadın girişimci. Tel erozyon alanındaki iş deneyimini, kadın istihdamını hedefleyen AB projesi hazırlayarak bütünleştirdi. “Sanayide Hanım Eli” adlı projenin hayat bulması için Femme Kalıp şirketini kurdu. Kalıp sektörü için nitelikli personel eğitimi programını yürüten Medine Gedik’in hayali bin kadın elemanı yetiştirerek sanayide istihdam etmek… Medine Hanım ile projesini, hayallerini ve hedeflerini konuştuk.

– Öncelikle erkeklerin ağırlıkta olduğu bir sektörde kadın olmanın zorlukları var mı, dezavantajları nelerdir diye sorabilir miyim?

Evet, sektörde böyle bir sorun var. Kadın olmanın zorluklarını gördüm ve yaşadım. Aslında “Femme Kalıp” fikri de buradan doğdu. Kendime “Bu makineleri kadınlar kullanamaz mı” diye sordum. Çünkü yurt dışında kadınların bu sektörde çalıştığını gördüm.

Birçok kişi “Bu erkeklerin işi, siz nasıl yapıyorsunuz” diye soruyor. Bu yanlış, erkekler yapabiliyorsa ben de yapabilirim. Ben bu işi çok seviyorum, çelik geldiği zaman çok seviniyorum, demir tozunu yuttuktan sonra sanırım bırakamıyorsunuz. Makineyi de kullanabiliyorum, işler yoğun olduğunda operatörlük yapıyorum.

Erkek ustalar “Siz mi keseceksiniz” diye küçümsüyorlar. “Kadınlar bu işi yapamaz” diyenler oldu İlk başlarda iş almakta zorlandık. Ama pozitif şeyler de yaşadık. Kadınların sektörde olmasının avantajları çok. Sektörde nezaket ortamı gelişiyor. Kadınlar daha titiz ve çalışkan, işe sahip çıkıyor ve bir işi çözmeden asla bırakmıyoruz. İşimle, tezgahımla gurur duyuyorum.

-Femme Kalıp fikri nasıl doğdu?

Daha önce sektörde 8 yıllık iş deneyimim var. Tel erozyon alanında çalışıyordum. Bu deneyimimi tel erozyonda yatırım yaparak sürdürmek istedim. Bu fikrimi eğitim projesiyle bütünleştirerek gerçekleştirmeyi arzu ettim. Kadınların eğitimini üstlenecek ve sanayide istihdam olanağı sağlayacak bir eğitim programını hayata geçirmek üzere harekete geçtim. 2011’de çalışmalarımı başlattım.

Bunun öncesinde kendi gelişimim açısından Özyeğin Üniversitesi’nin yürüttüğü bir eğitim programına katıldım. Girişimcilik, işletme yönetimi gibi birçok dersin yer aldığı kapsamlı bir eğitim programını tamamladım. Bunun ardından Femme Kalıp projesini başlattım.

“SANAYİDE HANIM ELİ PROJESİ”

– Hayaliniz neydi, biraz açar mısınız?

Femme Kalıp kalıp sektöründe kadın eleman yetiştirmek üzere kapsamlı bir eğitim programıyla faaliyetine başladı. “Sanayide Hanım Eli” adlı bir proje hazırladım. Danışmanlarımla beraber içeriğini hazırladık, firma ve kurumlardan destek aldık. Kalıp sektöründe bu anlayışta ilk uygulamalı eğitim projesi bu. Erkan CNC, Tekyaz ve bazı müşterilerimiz projemizi desteklediler. Milli Eğitim de projeye sıcak baktı. Hayalim 1000 kadın yetiştirmek ve sanayide istihdamını sağlamak. Çünkü kadınlarımızın eğitime, mesleğe ihtiyaçları var. Kendi ayakları üzerinde durmaları için işe ihtiyaçları var. Sanayinin de kadın emeğine ihtiyacı var. Büyük bir sinerji ve güç yaratacağına inanıyorum.

-Eğitim projesinin kapsamından söz eder misiniz?

“Sanayide Hanım Eli” projemizde ciddi bir eğitim programı var. Çizim programlarından kesime kadar tüm aşamaları kapsayan 5,5 haftalık bir program bu. Eğitim burada yürütülüyor. Yazılım, çizim, tasarım, makine uygulamalarını kapsıyor. Sadece 138 saatlik uygulamalı eğitim var. Amacımız kadınların işin her aşamasında yer almasını sağlamak. Sıfır düzeyinde insanları alıp yetiştirmek istiyoruz. Teknik resim, AutoCad, Solid gibi yazılım ve uygulamaların yanı sıra kişisel gelişim, zaman yönetimi, motivasyon gibi konularda da eğitim verilmekte. İlk olarak kızım ve kız kardeşim bu eğitimi aldı, şu anda Femme Kalıp bünyesinde çalışıyorlar.

Proje kapsamında öncelikle kadınlar yer alacak ama erkek ve engelliler de başvurabilecek. Bu projeyle insanlara balık tutmayı öğreteceğiz.

– Erkan CNC ile nasıl yollarınız kesişti?

Bu proje sürecinde Erkan CNC ve GF AgieCharmilles markasıyla tanıştım. Onlara projemi anlattım, heyecanımı paylaştıklarını gördüm. “Siz projenin neresinde yer alabilirsiniz?” diye sorduğumda bana “Biz projenin tam ortasındayız” dediler. Çok mutlu oldum. Makine alımı sırasında ve projenin destek bulmasında her türlü yardımı sağladılar. Önümüzü açtılar.

– Femme Kalıp bu proje dışında hangi işleri yapıyor?

Femme Kalıp piyasaya tel erozyon konusunda kalıpçılık çözümleri sunmakta. Fason kesim işi yapıyoruz. Projenin hayata geçmesi için sistem ayakta kalmalı. Önemli kuruluşlara işler yapıyoruz, güzel bir imajımız var. 2014 yılı başında faaliyete başladık. AgieCharmilles CUT 300 makinemiz, delik delme makinemiz ve bir de Charmilles tezgahımız var. İyi gidiyoruz ama epey yolumuz var.

Söyleşi-Fotoğraf: Zeki Kar