Prof. Dr. Gençağa Pürçek ile söyleşi

Prof. Dr. Gençağa Pürçek

PROF. DR. GENÇAĞA PÜRÇEK: ÜNİVERSİTE DESTEĞİ SANAYİYİ GELİŞTİRİR

-Üniversite-sanayi ilişkisi hakkında görüşleriniz nedir, nasıl olmalıdır?

Makine mühendisliği ve bunun endüstri mühendisliği, malzeme mühendisliği, enerji mühendisliği gibi türevleri var. Bunun dışında havacılık ve savunma sanayine yönelik yüksek okullar da var. Türkiye’de bu kurumların yakın geçmişte etkileri artmaya başladı. Türkiye’nin hedefleri teknoloji tabanlı üretime doğru gitmesi lazım. Benim görüşüm şu: Türkiye katma değeri yüksek, teknoloji tabanlı ürünler üretmek zorunda. Akşama kadar TV’de konuşmakla bir yere gidilmiyor. Bu anlamda makine sektörü de hassas imalata, standartları yüksek imalata geçişte bu işbirliğinin hayati önemi var.

-Bu işbirliği rahat kurulabiliyor mu?

Üniversitelerin ne kadar bu fuara ilgi gösterdiği de analiz edilmeli, istatistik olarak da tutulmalı. Fuara katılan hocaların ya da öğrencilerin sektörle ve firmalarla temas kurmaları da çok önemli. Türkiye’deki bir sorun da şu; benim kanaatim aslında sektörü besleyen üniversitenin ilgili mühendislik bölümleri daha çok ilgi göstermiyor. Bu ilgi arttığı sürece ve sektörle üniversite son sınıf öğrencileri bir araya gelip bu farkındalığı oluşturursa bir sonraki adımda firmalar çok rahatlıkla diyalog sağlayacaktır.

Endüstri ile ilgili eğitim yapan üniversitelerin sektörle, firmalarla, fuarlarla işbirliği yapması önemli. Üniversite sektör işbirliğinin güçlendirilmesi her iki tarafı da güçlendirir. Sanayiyi daha ileri noktalara götürür.

-KTÜ’de siz sanayi üniversite işbirliği için neler yapıyorsunuz?

KTÜ olarak ilişkimiz sadece Trabzon’la sınırlı değil. Bursa, Gebze ve İstanbul’la ilişkiler kurmaya çalışıyoruz. Ancak üniversitelerde bu ilişkiler daha çok hocaların üzerinden sağlanıyor. Oysa üniversitelerin kurumsal olarak bir vizyon çerçevesinde bu ilişkileri organize edecek yapıları hala zayıf. Yani kurumsal bir stratejileri yok. Ancak ilgili hocalar kendi planlamalarını yapıyor, ben de farklı şehirlerdeki sanayi kuruluşlarına ulaşmaya çalışıyorum. Özellikle imalat sanayiinde birlikte proje yürüttüğümüz çalışmalar var. Üniversite sanayi işbirliğini geliştirmek için son yıllardaki hibe destekleri bunda itici oldu.

-GF teknolojileri hakkında neler düşünüyorsunuz?

GF AgieCharmilles tel erozyon makinemizi yaklaşık 9 yıldır kullanıyoruz. Bizim elimiz ayağımız gibi, onunla hassas küçük numuneler keserek çalışmalar yapıyoruz. Hem biyomedikal hem de imalat anlamında numune bazlı çalışıyoruz, dolayısıyla araştırma grubumuzdakilerin tümü makineyi kullanmayı biliyor. Çok komplike olmayan parça kesimlerini yapıyoruz. Araştırma ve çalışmalarımıza çok önemli katkı sunuyor.