İzmit Makina

Erkan CNC

Avrupa’nın sayılı otomotiv devleri onun tezgahlarından çıkan parçaları ve özel üretim makinelerini kullanıyor. Talaşlı imalat sektöründe 21 yıllık deneyiminden güç alan İzmit Makina, Türk sanayisinde yüz ağartan bir başarıya imza atıyor.

Kocaeli’nin gözde firmalarından İzmit Makina bir aile şirketi olarak faaliyetine 1993 yılında başladı. İzmit Makina’nın başarı hikayesini, firmanın ortaklarından Erhan Durmuşoğlu anlattı.

İzmit Makina, 1993 yılında kuruldu. Çelik konstrüksiyon ve talaşlı imalat alanlarında faaliyet gösteriyor. İşimizin Yüzde 85’ini talaşlı imalat oluşturuyor. Otomotiv sektörüne hassas parçalar üreten yabancı bir firmanın ana tedarikçisiyiz, ihracat yapıyoruz. Ürünlerimizi verdiğimiz firma Avrupa’nın önde gelen büyük otomotiv markalarına hizmet veriyor. Bizde motor aksamını oluşturan birçok ana parçanın kalıplarını, özel döküm makinelerini, bağlama fikstürlerini, işleme ve kontrol takımlarını imal ediyoruz. Bunun yanı sıra savunma sanayiine de yönelik çalışmalarımız oluyor.

“Başarımızın anahtarı kalite”

İzmit Makina kaliteden taviz vermeden bugüne geldi. Başarımızın altındaki temel etken budur. 12 yıldır uluslar arası kalite standartlarına uygun üretim yapıyoruz. ISO 9001 ve OHSAS 18001 kalite sertifikalarımız var. İmalat proseslerimiz bu standartlara göre yürütülüyor. Operasyonel ve termin konusunda üst düzeyde yazılımlar kullanıyoruz. İş programımız yoğun, 24 saat çalışıyoruz. 137 çalışanımız var, bunların 100’e yakını talaşlı imalat bölümünde. 6 mühendisimiz, tasarım departmanımız var. Çalışanlarımız bilfiil tezgahlarda görev alan teknik nitelikte kalifiye operatörler.

“2010’dan sonra makine parkurumuzu yenilemek adına yatırım kararı verdik ve yeni tezgahlar aldık. Agiecharmilles firmasının Türkiye’de bulunan temsilcisi Erkan Makine ile 2 adet tel erozyon ve delik erozyon tezgahları bunlardan bir kısmı. 2 adet high speed işleme merkezi tezgahı için İsviçre’ye gidip GF Agiecharmilles Mikron işleme merkezlerini inceledik. Projeye yönelik çalışmalarımızı bitirdikten sonra yatırımlarımızı hızlı adımlarla sonuçlandırmak istiyoruz.”

“Makine satmaktan çok servisi önemli”

“Makine almaktan daha çok, satış sonrasında servis almak çok önemli. Herkes makine satıyor, fakat sadece pazarlıyorlar. Gerisi düşünülmüyor. Satıştan sonraki aşama önemli. Bunun için daha pahalı olsa bile önemli tercih nedeni. Satmak kolay, satış sonrası servis zor. Makinemizin 2-3 gün yatma lüksü yok. Serviste sıkıntı yaratan firmalardan uzaklaşıyoruz. Bu konuda Erkan Makine bize güven verdiği için onlarla çalışıyoruz. Tüm testleri yaptıktan sonra kayda değer bir sorun yaşamadık. Satış sonrasında karşılaştığımız ufak sorunlarda maksimum 24 saat içinde çözüldü. Eğitim konusunda gerekli desteği fazlasıyla aldık. Telefonun ucunda sorun çözen kişilerin olması önemli.”