Tel erozyon makineleri bir parça içinden kontur kesmek için metal bir tel kullanırlar. Ekstrüzyon ve kesme kalıpları çoğunlukla tel erozyon ile yapılır. İşleme alanındaki her kıvılcım parça üzerinde oyuklar oluşturur ve tel üzerinde de aşınma yapar. Tel eğilebilir özelliktedir bu da parçalarda açılı kesim yapabilmeyi mümkün kılar. Tel genellikle pirinç yada yoğunluklu bakır malzemeden yapılır ve 0,02 ile 0,33mm çaplarında olabilmektedir.

GF Machining Solutions un dalma erozyonları yenilikçi teknolojiler FTC hızlı takım değiştirme, IQ tech elektrot aşınmasını neredeyse sıfır a düşürme ye sahiptir. Tüm dalma erozyon makinelerimiz hızlı aşındırma ve 50 nanonsaniyelik darbeler ile ayna yüzeyi Ra 0.2 µm (8 µin) sağlamaktadır.

Delik delme EDM tezgahı düşük maliyetli elektrot tüp kullanarak(normalde pirinç veya bakır malzeme) çok yüksek bir hızda , elektriksel olarak iletken malzeme üzerinde delik delmek için kullanılan, delik çapı 0.3mm ila 3.0 mm arası değişen, normalde delme çapı/boy oranı 200’e kadar ulaşabilen bir makinadır.Beş eksenli yapısı ile bu makinalar eğimli bir yüzeye sahip iş  parçası üzerinde herhangi bir açıda delik olabilir. Bu teknoloji yaygın olarak havacılıkta delik delme, enerji, kesici takımlar, otomotiv, medikal, ve  kalıp sektöründe kullanılmaktadır.

EDM Delik Delme Tezgahı

Genel Kullanım Amaçları

Uçak motorlarında soğutma delikleri uygulaması türbin kanatlarının yüzeylerinde ve valflerde soğutucu havanın bir film tabakası oluşturacak şekilde aşırı ısının oluşturacağı erimeden korunmak amacı ile tatbik edilir. Yaygın olarak beş eksenli delik delme tezgahlarının kullanıldığı ve recast katmanı oluşmasını engelleyen, verimliliği artıran bir uygulamadır.

Kesici takımlarda içten soğutma yüksek kesme sıcaklıklarının oluşmasını engeller ve kesici takımların ömürlerini uzatır, maksimum talaş kaldırma ve kesme yeteneklerinin artırılmasına yardımcı olur. Bu içten soğutma delikleri 5 eksenli EDM delik delme tezgahları ile tek bağlama ve ayarda delinebilir.