Antonio Faccio: Hedefimiz müşteri memnuniyeti

Antonio Faccio

Antonio Faccio

GF DİREKTÖRÜ FACCIO:
HEDEFİMİZ DAHA FAZLA MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

 CNC çözümlerinde Erkan CNC’nin temel markası GF’in Avrupa Bölge Direktörü Antonio Faccio ile Maktek 2016 Fuarı ziyareti sırasında konuştuk. Faccio’dan, pazar stratejileri hakkında görüşlerini aldık.

-Öncelikle MAKTEK Fuarı hakkında görüşlerinizi alabilir miyim?

MAKTEK kesinlikle çok önemli bir fuar. Dünyadaki bütün büyük takım tezgahı oyuncularının üreticilerinin burada olduğunu gördüm. Bu da Türkiye’nin takım tezgahı kullanıcısı ve tüketicisi olarak önemli bir yere sahip olduğunu gösteriyor. Böyle bir ortamda Erkan CNC ve GF’in de bulunmasının gerekli olduğunu bizzat gördüm.

Aynı zamanda bizim Türkiye hakkında gördüğümüz, medyanın bize anlattıklarıyla Türkiye’de benim gördüğüm ve karşılaştığım şeyler birbirinden çok farklı, burada olmaktan çok memnunum.

-GF’in önümüzdeki dönemde Türkiye pazarına ilişkin hedefleri nedir?

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye için de bir hedefimiz ve planımız var. 2020’ye dayalı bir büyüme stratejimiz var. Müşterilerimize anlatmak, göstermek istediğimiz GF İmalat Çözümleri sadece bir takım tezgahı üreticisi değil, aynı zamanda kendi ürün portföyünde imalatın bütün çözümlerini içeren ürünleri barındırıyor. Müşterilerimize, sahip olduğumuz teknolojinin sadece takım tezgahlarından ibaret olmadığını, imalatın gerektirdiği ve kapsadığı her türlü çözümün de birlikte sunulduğunu anlatmak istiyoruz.

-Fuarın bu yılki Endüstri 4.0 teması GF markasının perspektifiyle ne kadar çakışıyor?

Bu konuda herkesin bir görüşü var, herkes konuşuyor. Öncelikle belirtmek isterim ki bizim organizasyonumuz içinde Endüstri 4.0 ile ilgilenen özel bir bölüm var. Müşterilerimizin şu anda kullandıkları bazı tezgahlarda uzaktan haberleşmeye uygun bir altyapı var. Fakat bu haberleşme sadece makine durduğu zaman alarm gönderen değil, uzun vadede tezgahın ne zaman bakıma ihtiyacı olacağı, verimliliğini nasıl artıracağına ilişkin bilgi aktarımını da sağlıyor. Buna yeni özellikler de eklenecek.

Örneğin tel erozyon tezgahlarımızda akıllı tel bobini var. Bu şu demek oluyor: Tel bobini kaç saat içinde telin biteceğini, depoda olup olmadığını, operatöre bunu tedarik etmesini, eğer depoda yoksa otomatik olarak sipariş vermesini söylüyor. Biz Endüstri 4.0 kelimesini müşteriye bir katma değer sağlamayan duygusal ya da görsel bir şov ürünü olarak kullanmak istemiyoruz. Endüstri 4.0 bizce, müşteriye sağlayabileceğimiz ne kadar katma değer varsa bu demek oluyor.

-GF’in Türkiye’de ofis açması nasıl bir katkı sağlayacak?

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum: Erkan CNC bugüne dek Türkiye pazarında pazarlama, satış ve diğer hizmetleri bizim adımıza çok iyi yürütüyordu. Uluslar arası bir firmadan aldığımız bir siparişe dayalı olarak o firmanın bizim Türkiye’de kurulmuş servis personeli olan bir firmamız olmasını şart koşmasıyla Türkiye’de ofis kurma ihtiyacı duyduk. Bu ofis Erkan CNC’nin varolan başarısını artırabilmesi için, günlük işlerini yaparken çok daha hızlı destek alabileceği bir kanal olacak. Türkiye’deki bu organizasyonumuzun desteğiyle Erkan CNC müşterilerine daha hızlı cevap verecek. Bu uzun vadede daha sağlıklı bir çalışma tarzı. Bu ofis ile odaklandığımız noktalar, daha fazla müşteri memnuniyeti, daha fazla müşteri sayısına ulaşabilmek ve pazar payımızı artırmak.